Тетраморф Костянтина Скопцова — нове прочитання

Костянтин Скопцов. Ангели чотирьох стихій - цикл з чотирьох картин.

Сьогодні хочемо розповісти про роботи Костянтина Скопцова, представлені публіці менше місяця назад. А саме, про квадраптіх «Ангели чотирьох стихій». Це чотири картини в традиційній для «нового Скопцова» (починаючи з нульових років) змішаній техніці — фарба, туш, екошкіра. Традиційно ж великих розмірів (приблизно 70 на 100 см, ручна обрізка). «Ангел Людини», «Ангел Тельця», «Ангел Орла», «Ангел Лева» розкривають одну з актуальних тем світової культури: тему тетраморфа — чотирьох тварин, що з’явилися в видінні старозавітному пророку Єзекіїлю. У Новому Завіті ці істоти з’являються в дещо зміненому вигляді у Іоанна Богослова в Апокаліпсисі, а світській людині вони, швидше за все, відомі по знаменитій композиції Бориса Гребенщикова «Город золотой»:

Одно — как желтый огнегривый лев,

Другое — вол, исполненный очей;

С ними золотой орел небесный,

Чей так светел взор незабываемый.

Сюжет, що пронизує історію людства, як коріння дерев пронизує ґрунт

На думку художника Костянтина Скопцова, тетраморф — один з основоположних біблійних сюжетів, хоча, підкреслює він, не тільки біблійних. «Символи чотирьох істот пронизують всю теологію і культуру людської цивілізації, — розповів художник. — Чотири тварин — чотири стихії, з яких складається все суще». Костянтин додав, що повний спектр значень, які несуть ці тварини, передається усно в найдавніших філософських товариствах, однак ці знання можна придбати по крупицях, простудіювавши сакральні тексти людства. Зокрема, глибоко ця тема розкрита в равіністичній кабалі, в тлумаченнях і коментарях до книги Зогар, але коріння її сягають вавилонської міфології.

Роботи, названі вище, не перші в творчості Костянтина Скопцова присвячені тетраморфу. Чотири тварин Єзекіїля отримали втілення його пензлем ще в 90-х роках, в складі великої серії «Цивілізація».

Костянтин Скопцов. Серія Цивілізація, тетраморф.

Більше 40 робіт, що становлять серію, втілюють біблійні сюжети традиційним графічним способом — тушшю на папері, в чорно-білій палітрі. Особливістю став розмір 100 на 70 см. Саме тоді Костянтин Скопцов вперше спробував себе в амплуа «графіка-монументаліста», яке з того часу міцно за ним закріпилося. Однак і крім розміру критикам було чому дивуватися. «Технічно ці роботи виглядали дуже свіжо, тому що я використовував нетипову для графіки техніку “торцевого пензлю” — пензлю, що був обрізаний до нуля. Архітектори часто користуються “торцівкою”, але для художників це досить незвично», — розповів Financoff Костянтин Скопцов.

Роботи 1993 року, присвячені звірам Єзекіїля, називалися по якостям, які символізують собою ці сакральні істоти. «Людяність» — про людину, «Жертовність» — про вола, він же телець, «Молитва» — про орла, «Царственість» — про лева.

Чому ж художник Скопцов звернувся до цієї теми стільки років потому ще раз? «Тому що це — про головне. Якщо не звертатися до нього, до чого тоді взагалі звертатися?..», — просто відповів майстер.

Вся серія «Цивілізація» давно осіла в руках приватних колекціонерів, але ви маєте можливість побачити і придбати нове прочитання теми «Звірів Єзекіїля» — цикл «Ангели чотирьох стихій» на персональному сайті художника.

 

Читайте также:   Костянтин Скопцов на церемонії нагородження Топ-100 «Гордість України. Чоловіки»: номінант і учасник

 

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.
Комментариев: 8

Напишите комментарий

Your email address will not be published. Required fields are marked *