«Книга виходу на сонячне світло» — давньоєгипетська колиска світової символіки

Костянтин Скопцов, розповідаючи про семантику своїх робіт, часто згадує давньоєгипетський текст, відомий як «Книга мертвих». Насправді, ця похмура назва — вигадка дослідників XIX століття, яка аж ніяк не відображає суті. А оригінальна назва несе практично протилежний зміст і дослівно перекладається як «Книга про вихід на сонячне світло».

«Цей сувій для мене — одна з базових платформ, на якій я будую семантику своїх робіт, — розповідає Костянтин Скопцов в бесіді з Financoff. — Якщо взяти найпростіше пояснення, він являє собою схему виходу душі із темряви матеріального світу до світла Божого світу». За словами художника, в цьому тексті містяться відповіді на три основні питання існування: Хто я? Звідки я прийшов? Куди я піду?

Однак крім філософського, «Книга про вихід до світла дня» має величезне культурне значення. Художній стиль Костянтина Скопцова, семантичний реалізм, склався значною мірою на основі корпусу символів, відомих людству саме звідси.

Символіка Стародавнього Єгипту пройшла через тисячоліття, залишивши свій слід практично у всіх релігійних і філософських течіях. Геродот у своїй книзі «Історія» описує теологію єгиптян без відриву від античної теології, ототожнюючи грецьких богів з єгипетськими. А найнаочнішим прикладом може служити давньоєгипетський символ-око. «Всевидяче око» можна сьогодні побачити і в православних храмах, і в католицьких, і навіть на доларових купюрах.

Всевидяче око на картині Костянтина Скопцова з серії «Ангели».

Всевидяче око на картині Костянтина Скопцова з серії «Ангели».

Сучасні єгиптологи, які вивчають цей пам’ятник давньоєгипетської писемності, відзначають цікаву деталь: найскладніші і повні редакції, сувої довжиною двадцяти п’яти метрів, відносяться до більш ранніх століть. А згодом «Книга» стає все коротше і простіше. «Ось питання, —  каже художник Скопцов, — якщо людство з часом стає все більш освіченим і інтелектуально розвиненим, як переконують нас шанувальники прогресу, то ДЛЯ КОГО, ХТО і ЯК створював ці складні філософські сувої?» У своєму персональному блозі, Костянтин Скопцов прямо каже, що вважає розвиток цивілізації від давнини до наших днів рухом назад. Переходьте за посиланням, щоб дізнатися чому і почитати інші цікаві міркування видатного майстра.

Читайте також: ГРАФІКА І ЖИВОПИС: ЗБОВТАТИ АЛЕ НЕ ЗМІШУВАТИ

Читайте также:   Художник пише книгу: Костянтин Скопцов і його літературна праця

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.




Комментариев: 1091

Напишите комментарий

Your email address will not be published.