Шість «єдинорогів»: що сталося з найперспективнішими стартапами 2019

Шість стартапів, які минулого року потрапили в список майбутніх «єдинорогів» за версією Forbes, дійсно досягли оцінки в $1 млрд. Ще одна компанія була продана за той самий $1 млрд. Чотири постали перед труднощами під час кризи й звільнили понад 200 співробітників.

У грудні минулого року оцінка сервісу вивчення мов Duolingo перетнула позначку в $1 млрд, зробивши компанію п’ятим стартапом з торішнього рейтингу майбутніх «єдинорогів» за версією Forbes, які домоглися цього.

«Коли ми закрили раунд фінансування, то вирушили в бар з нашими першими співробітниками і там згадували ранні дні компанії, коли ми не знали, куди ми рухаємося, і не розуміли, чи доб’ємося ми успіху», – розповідає гендиректор і засновник Duolingo Луїс фон Ан .

Вони не тільки добилися успіху, але й потрапили в число компаній, які показують стрімке зростання під час пандемії коронавіруса, тому що нудьгуючі вдома американці починають вивчати іспанську, французьку або будь-яку іншу з 34 мов, доступних у додатку.

З того часу, як минулого літа Forbes опублікував рейтинг найбільш перспективних стартапів 2019 року, шість з 25 компаній в списку, включаючи розробника програмного забезпечення для дизайнерів Figma, Фінтех-стартап Dave, онлайн-магазин Grove Collaborative, а також Duolingo, досягли оцінки в $1 млрд.

Тільки одна з компаній в рейтингу 2019 року була продана, але теж за $1 млрд: у серпні творець хмарного сервісу моніторингу SignalFx був проданий публічній компанії-розробнику програмного забезпечення Splunk SPLK.

Читайте также:   Персональний брендінг: початок

Залучення капіталу? Три компанії, які Forbes планували включити в рейтинг цього року (Notion, Lucidchart і VAST Data), стали «єдинорогами», поки проводилась попередня перевірка. Жодна з компаній минулого року не зіткнулася з серйозними проблемами при залученні фінансування (хоча, це лише те, що мені відомо).

Однак іншим компаніям з рейтингу пощастило менше, і чотири стартапи з торішнього списку натрапили на труднощі, які призвели до звільнення більш ніж 200 співробітників.

Тим часом, онлайн-платформа для сімейних магазинів Faire, яка теж досягла позначки в $1 млрд минулої осені, змогла уникнути скорочення штату, але тепер перебудовує свій бізнес, щоб в умовах пандемії допомогти локальним підприємствам перейти до продажу більшої кількості життєво важливих товарів.

Сервіс онлайн-стрімінга телепередач FuboTV в квітні провів злиття з IT-компанією FaceBank, і його акції тепер торгуються на біржі. Однак його ринкова капіталізація становить приблизно $ 345 млн – це значно нижче останньої оцінки в $ 610 млн, запропонованої PitchBook.

«Будь-яких підрозділів, які зараз не приносять величезний прибуток, будуть позбавлятися. А всім новим продуктам, ймовірно, доведеться нелегко, – каже Ейлін Лі з венчурного фонду Cowboy Ventures. – В умовах кризи складно продавати приємні дрібниці».

Понад 50 зі 125 стартапів, які увійшли до рейтингу Forbes з моменту його появи в 2015 році, досягли позначки в $ 1 млрд або перевершили її за допомогою нових раундів фінансування, поглинань або виходу на біржу. Одним з найуспішніших проєктів виявився фінтех-стартап Plaid, який увійшов у рейтинг в 2017 році і який Visa придбала в січні за $5,2 млрд. Тим часом, учасник рейтингу-2018 – розширення для браузера Honey, яке допомагає покупцям відстежувати ціни і промокоди, було продано PayPal за $4 млрд.

Читайте также:   Загальний погляд на Всесвіт: за що дали Нобелівську премію з фізики

Серед колишніх учасників рейтингу, які з минулого року провели великі раунди венчурного фінансування, – біотех-стартап Ginko Bioworks, який у вересні отримав значні $290 млн від фонду T. Rowe Price та своїх колишніх інвесторів виходячи з оцінки більш ніж $4 млрд, і страхова компанія Bright Health, яка в грудні отримала $635 млн в раунді, очоленому фондом New Enterprise Associates. Обидві компанії входили в рейтинг 2017 року.

Через волатильність на фондових ринках пройшло не так багато IPO. У липні на біржу вийшов онлайн-сервіс для людей з хронічними захворюваннями Livongo Health – єдиний учасник рейтингу, який зробив це з моменту публікації останнього списку. Після IPO акції компанії подорожчали на 40% і зараз коштують близько $50 (ринкова капіталізація – $5,2 млрд), а президент компанії Дженніфер Шнайдер минулого місяця повідомила Forbes, що бізнес «тільки процвітає» в умовах пандемії.

Інші стартапи, які планували IPO, поставили підготовку на паузу. Розробник програмного забезпечення для будівництва Procure Technologies подав необхідні документи в кінці лютого, проте в квітні Bloomberg повідомив, що компанія відклала розміщення і замість нього провела ще один раунд венчурного фінансування, в результаті якого була оцінена в $5 млрд.

Читайте также:   Венчурний бізнес перестав бути ринком стартапера, ставши ринком інвестора

Криза, викликана коронавірусом, завдала серйозного удару по багатьох компаніях з торішнього рейтингу. Сервіс покупки будинків Opendoor в квітні скоротив штат на 35% (600 осіб). Місяцем раніше Sonder, конкурент Airbnb, звільнив або відправив у відпустку без збереження зарплати 400 співробітників (третина штату). Організатор весіль Zola скоротив штат на 20%, як і фітнес-стартап ClassPass, чия глобальна виручка зменшилася більш ніж на 96% за 10 днів. На початку квітня виробник валіз Away повідомив в блозі на Medium, що через пандемію його продажі впали на 90%, оскільки подорожі припинилися. Компанія відправила половину співробітників у неоплачувану відпустку і звільнила ще 10%.

На думку глави Duolingo фон Ана, іммігранта з Гватемали і одного з творців капчі, досягнення оцінки в $1 млрд варто відзначити в барі, але він радить іншим підприємцям думати перш за все про свої компанії, а не про фінансування.

«Важливо розуміти суть залучення фінансування. Це засіб, а не мета, – каже він. – Справжня мета – створити компанію, яка допоможе користувачам і проіснує тривалий час. Це справжня мета. Фінансування допомагає вам її досягти ».

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.
Нет комментариев

Напишите комментарий

Your email address will not be published. Required fields are marked *