Чому закуповуватися гречкою – це нормально, або як впоратися зі стресом в нових умовах

Запасатися гречкою і туалетним папером на пів року – це цілком собі здорова стратегія поведінки в умовах, що склалися. Просто вона не про гречку. Купуючи продукти й предмети першої необхідності на тривалий період, ми повідомляємо мозку, що майбутнє є, що в найближчі шість місяців світ існуватиме, адже запаси на цей термін зроблені. У стресі втрачається відчуття майбутнього, а коли мозок отримує сигнал, що комора повна, і гречки вистачить на пів року, то він окреслює час, починає бачити себе в майбутньому, і так прибирає вітальний страх – страх смерті.

Що таке стрес

Стрес – це неспецифічна реакція організму на вплив несприятливих факторів-стресерів. Стресори можуть бути фізіологічні (біль, шум, приймання ліків тощо.) і психологічні (змагання, загроза, інформаційне перевантаження тощо.), при тому реакція на будь-який стресор буде однаковою.

Поняття стрес близьке до поняття тривожність, але стрес – біологічне поняття, а тривожність – психологічне. Простіше кажучи, коли ви турбуєтеся – це так ви реагуєте на стрес.

Як працює стрес

Є кілька понять, які необхідні, щоб описати механізм стресу.

Мигдалеподібне тіло (мигдалина) – частина мозку, яка відіграє ключову роль у формуванні емоцій, функціонуванні пам’яті, прийнятті рішень, є частиною лімбічної системи.

Префронтальна кора – відділ кори великих півкуль головного мозку, головна функція якого управляти розумовою та моторною активністю людини, виходячи з її цілей і планів, брати участь у прийнятті рішень, регулювати соціальну поведінку.

Дофамін – гормон, який викликає почуття задоволення, є частиною системи винагороди мозку, впливає на процеси мотивації та навчання.

Кортизол – гормон, який відповідає за формування захисних реакцій на зовнішні загрози та стресові ситуації.

При стресі мигдалина блокує рух дофаміну, який дає енергію на дію, до префронтальної кори, яка відповідає за сфокусовану увагу, логіку, абстрактне мислення, силу волі. Так ми застряємо у своїх тривожних думках, стресових реакціях і або не можемо діяти усвідомлено, або переходимо в режим курки без голови, роблячи багато гарячкових дій і виконуючи звичні сценарії. Імпульсивні покупки візків туалетного паперу – яскравий приклад роботи цього механізму. Тобто, енергія у нас начебто і є, але вона по суті заблокована.

На роботу мигдалини при цьому продовжує впливати кортизол, якого під час стресу в організмі виявляється в надлишку. У звичайній ситуації мозок зчитує кількість кортизолу в крові та дає сигнал на припинення його вироблення. Але якщо людина в депресії, вигорянні або якщо стрес хронічний, то ця система дає збої, і кількість кортизолу не зменшується, мигдалина стає занадто активною і дає вказівку виробляти ще більше стресових гормонів. При цьому кортизол ще і пригнічує імунну систему, що в умовах стресу погіршує ситуацію, і робить організм уразливим. Коли стрес стане хронічним, тобто вплив стресорів буде середнім по інтенсивності, але постійним, можуть початися вже несприятливі наслідки для організму, наприклад, старіння мозку, збій імунної системи, високий тиск, вигоряння.

У поточних умовах поки стрес свіжий – початок карантину, вдома діти на голові, зміна робочих процесів – організм може отримати мобілізацію, коли з’явиться відчуття бадьорості, знизиться кількості сну, прийде бажання кудись бігти й щось робити. Але коли кількість стресорів продовжить збільшуватися, карантин триватиме довше декількох днів, економіка відразу не відновиться, частина стресорів перестануть бути новими, і тут може початися вже згадуваний вище збій.

Чи може стрес бути корисним

Сам по собі стрес – це не шкідлива реакція, це пристосувальний механізм, що дозволяє вижити. Скасувати цю реакцію неможливо, тобто не можна сказати “ні стресу” і перестати. Уникнути стресу, якщо є стресор, теж не можна.

Але стрес може дати стресове зростання, тобто позитивні наслідки: то, що було стресором перестане ним бути, і ви станете більш пристосованим до нових умов. Щоб це сталося, необхідно розуміти принципи процесів, які відбуваються у вашому організмі, і використовувати спеціальні техніки зі зниження негативного впливу.

Як впоратися зі стресом

  1. Ставити амбітні завдання
Читайте также:   Розлучитися неможна помилувати. Чому карантин - гарний час, щоб підготуватися до весілля або розлучення

Рідко і короткочасно, як раз для стресового зростання, можна поставити перед собою більш амбітні завдання, ніж зазвичай. Імовірність їх виконання повинна бути в районі 75%. Організм в цьому випадку дасть енергію на виконання і зрадіє результату.

Важливо при цьому забезпечити собі й час без стресу, щоб мозок міг сформувати нову структуру і пристосуватися. Виділити час, коли ми не беремо собі складних завдань, не вчимося чомусь новому, робимо те, що вміємо без авралів і поспіху, правильно харчуємося і рухаємося.

  1. Будувати плани на майбутнє

У тривалому стресі втрачається відчуття майбутнього, і людина перестає бачити себе в перспективі декількох місяців. Неможливість будувати прогнози на місяць-півроку вперед сприймається мозком як “я помру”. Від цього стрес посилюється.

Ситуація в країні та світі змінюється зараз щодня і навіть частіше, а тому прогнози на майбутнє стають все коротшими. Мозку потрібно показати, що плани є. Почитайте аналітику на майбутнє, знайдіть прогнози з цифрами та графіками. Побудуйте свої плани й варіанти дії. Краще робити це письмово, щоб залучити префронтальну кору і знизити емоції. Запасатися гречкою і туалетним папером – це як раз стратегія звідси. Запаси є, значить майбутнє є, а значить мозку боятися нема чого.

  1. Прогнозувати на короткий термін
Читайте также:   TikTok пояснив, як працює його алгоритм

Якщо зовсім недавно ми могли поставити задачу на місяць або запланувати випуск нового продукту через пів року, то зараз довгі терміни планування безглузді. 

Коли мозок захоплений стресом, ресурси префронтальної кори, яка, в тому числі, відповідає за поняття часу, обмежені. Тому тривале планування буде даватися складно і забезпечувати додаткову паніку. Зараз основний відрізок для планування – день, довга перспектива – тиждень.

  1. Використовувати ритуали

Зараз стресорів багато, а часу без стресу або ритуалів, які скажуть організму, що стрес закінчився, дуже мало. Тому, щоб знизити вплив стресу, потрібно цих ритуалів додати.

Емілі Нагоскі у своїй книзі “Вигорання” говорить, що необхідно обов’язково завершувати цикл стресу, щоб не вигоріти. Як це зробити? Використовувати фізичні ритуали (потанцювати, по черзі напружити й розслабити м’язи) або інтелектуальні (підбити підсумки дня, що я зробив, що отримав, як буду ці результати використовувати).

  1. Авторизувати результат

Підбивайте підсумки не тільки наприкінці дня, а й після кожної виконаної задачі. Письмово зафіксуйте, з чого почалося завдання, що робили (всі кроки), якого результату досягли, і як будете використовувати цей результат далі. Ці прописування і промовляння того, що сталося дадуть вам відчуття перемоги та посприяють виділенню серотоніну. Серотонін – це, по-перше, нейротрансмітер, який дає відчуття перемоги й статусу і, по-друге, нейротрансмітер толерантності до нещастя. Якщо його не вистачає, то не вистачає і сил після невдачі або в стані невизначеності й стресу встати та зробити наступний крок. Фіксація результатів – хороший спосіб підняти рівень серотоніну.

  1. Враховувати гендерний чинник

У чоловіків і жінок по-різному завершується стресовий цикл, і це потрібно враховувати.

Чоловіча стресова реакція йде через тестостерон і адреналін. Для зняття напруги чоловікам потрібно щось зробити: побігати, потягати штангу, прибити поличку. У поточних умовах карантину або роботи з дому чоловіки виявляються в зоні ризику, тому що такі дії обмежені.

Жінки скидають стрес через окситоцин: поговорити, виплакатися, обійняти. Психотерапія і спілкування з подругами дуже допоможуть. При цьому ізоляція додає ризику й жінкам, оскільки скорочує можливості для спілкування.

Перебування разом в одному просторі та пропозиція іншому “своїх способів” реагування на стрес може тільки погіршити ситуацію. Якщо жінка, яка хоче допомогти чоловікові, обіймає його і хоче поговорити, йому стає гірше (окситоцин і тестостерон – антагоністи). Якщо чоловік пропонує жінці не “ляпати язиком”, а щось вдіяти, то ображає її та підсилює стрес.

  1. Підтримувати фізичну активність
Читайте также:   Наймодніші принти наступного сезону

Нерухомість сама по собі дуже сильний стресор. А рух – один з чинників, який сприяє виробленню BDNF, фактора нейропластичності, що допомагає адаптуватися до нової ситуації. Покращення починаються вже після 30 хвилин легкої активності: зарядка, йога, вправи для спини, будь-які тренажери, давно запилюються в кутку – все це може підтримати вас навіть в умовах закритих фітнес-клубів.

  1. Дати пораду

Дайте кому-небудь ради. Краще собі й письмово, щоб не зіпсувати відносини фактором непрошених. Роздача зворотного зв’язку, поради, структурована розповідь або намальована схема ситуації дають мозку відчуття передбачуваності, знижують тривожність і підвищують відчуття статусу. Те, що потрібно в поточних умовах. Саме цим пояснюється раптова кількість опублікованих за останні тижні лайфхаків, рекомендацій, постів та інших матеріалів, в яких лунають поради щодо купівлі або некупівлі гречки, цінних паперів, систем для віддаленої роботи співробітників і т.д. Навколишні роблять це не для вас, вони заспокоюють себе. І ви не соромтеся – використовуйте цей метод.

  1. Обрати, що контролювати

Визначте, що зараз ви можете контролювати. Нехай це буде навіть щось невелике: час вашої обідньої перерви, колір чашки для ранкової кави, шкарпетки, в яких працюєте, вид спорту, яким займаєтеся ввечері. Відчуття контролю в будь-якій області знижує вплив стресу і допомагає уникнути вивченої безпорадності, яка часто стає одним з найнеприємніших наслідків неконтрольованого стресу.

  1. Жувати

Стрес можна просто зажувати, тому що жування знижує кортизол. Необов’язково при цьому поглинати булки з маслом і фаст-фуд, жувати при цьому можна навіть паличку.

__________________

Цей матеріал опубліковано на блог-платформі Financoff. Думка автора може не збігатися з думкою редакції.

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.
Нет комментариев

Напишите комментарий

Your email address will not be published. Required fields are marked *