Олександр Миколайович Поливода: «Ми даруємо радість пацієнтам…»

Олександр Миколайович Поливода

Олександр Миколайович – заслужений лікар України, професор, автор більше 270 наукових публікацій, 9 монографій та навчальних посібників, 15 патентів на винахід. Він завідує ортопедичним відділенням і Центром патології суглобів та ендопротезування Обласної клінічної лікарні, є дійсним членом SICOT і членом Американської академії ортопедів-хірургів. В ексклюзивному інтерв’ю журналу «Деньги плюс» Олександр Миколайович розповідає про те, як уберегти себе від травм і куди звертатися, якщо проблема все ж виникла.

Олександре Миколайовичу, що спонукало вас стати травматологом?

Я вирішив піти по стопах батька і стати ортопедом-травматологом, оскільки хірургічна спеціальність набагато ширша, багатша і цікавіша: крім класичного розуму лікаря-дослідника повинні ще бути «хороші руки». А це приблизно те, чим майстер відрізняється від інших людей – він краще за інших робить те, що вміють усі.

Як розвивалася ваша кар’єра?

Я вчився в інституті травматології та ортопедії Академії медичних наук України, а після захисту докторської дисертації, з 1994 року, працював в НДІ медичної реабілітації та курортології і завідував відділенням травматології в лікарні Водників. Головлікар клініки, академік А.А. Лобенко, доручив мені організувати й очолити першу в Одесі клініку патології суглобів та ендопротезування. Починаючи з 1997 року, ми з провідними фахівцями України та Німеччини першими на півдні України широко впроваджували сучасні технології ендопротезування колінного і тазостегнового суглобів.

За перший рік існування клініки було зроблено всього 5 операцій. У 2000 році їх було вже 40. Значно розширився і діапазон використовуваних імплантантів – крім вітчизняних використовувалися ендопротези провідних зарубіжних виробників: Biomet, W. Link, Zimmer і DePyu.

У цей період я регулярно стажувався у провідних клініках Франції, Німеччини, Бельгії, Великобританії, де набагато раніше стали робити подібні операції.

Сьогодні ми виконуємо до 200 операцій ендопротезування в рік, але це – мізер з точки зору світової практики. Якщо в Україні в рік проводиться 6-8 тисяч таких операцій, то в Німеччині – 500-600 тисяч, а в США – до мільйона, тобто зовсім інший порядок величин!

Це колосальна праця, але дорогу здолає той, хто йде. Ось чому я вважаю своїм завданням, як керівника, навчити молодих колег робити те, чого я вже навчився. Ми дружимо з багатьма відомими хірургами Європи, вони часто приїжджають до Одеси і зараз вже їм цікаво щось нове, що є у нас.

Що у вашій професії вам найбільше подобається?

Незвичайне відчуття радості, коли вдалося перемогти хворобу. Адже будь-яка травма не дає людині нормально жити, рухатися, працювати, тобто повністю вибиває з колії. Можливість подарувати рух без болю – це найбільша радість, яка є у нас. Ортопедія – одна з небагатьох спеціальностей, яка дозволяє протягом невеликого терміну повністю відновити активний безболісний рух. А радість руху – це не просто красиві слова, адже при ходьбі у людей виробляються ендорфіни – гормони щастя. Тому можна сказати, що ми даруємо щастя і радість пацієнтам.

Я – лікар у третьому поколінні. А моя дочка Іринка – вже теж лікар вищої категорії, вона кандидат медичних наук, завідує кардіологічним відділенням лікарні. У мене ще є внучка Юлечка – вона, на нашу радість, минулого року закінчила Одеський національний медичний університет, зараз стажується за обраною спеціальністю… Так що династія триває!

А яким повинен бути хороший лікар? За якими критеріями слід вибирати фахівця?

Першою чергою професійні якості лікаря повинні відповідати стандартам навчання. У нього повинен бути досвід не менше 10 років. Він повинен володіти нормальними людськими якостями: відповідальністю, чесністю, милосердям.

І найголовніше, ці якості повинні бути сформовані у того, кому Господь Бог дав талант лікування, так як наша спеціальність дуже пов’язана з необхідністю рукоділля. Так що, крім сучасного інструментарію, потрібне ще й уміння.

Дуже важливий досвід лікаря – вибирайте клініку, де кількість операцій обчислюється сотнями.

Які сучасні технології використовуються у вашій роботі?

Ортопедія – одна з високотехнологічних спеціальностей, що найбільш швидко розвивається. Протягом 5-7 років практично повністю змінюються підходи і принципи в лікуванні захворювань і травм. Щоб відповідати професійним можливостям, необхідним є постійне навчання всього медперсоналу не тільки медицині, а й етиці, деонтології, культурі людського спілкування, милосердю. потрібне також і регулярне стажування хірургів у зарубіжних та провідних вітчизняних клініках, участь в науких і навчально-практичних форумах.

У наші дні найбільш актуальними є застосування малоінвазивних хірургічних втручань, артроскопічних методик на великих суглобах, проведення малоінвазивного остеосинтезу для відновлення цілісності кісткової тканини. Центр патології суглобів та ендопротезування Обласної клінічної лікарні повністю володіє цими техніками і має достатньо обладнання для їх проведення. Ми лікуємо як механічні травми кінцівок, так і різні захворювання суглобів у пацієнтів після 17 років.

Що ви намагаєтеся донести пацієнтам?

Я завжди кажу, що у нас є всі можливості, щоб допомогти вам. У вас не буде болю в ході операції і в післяопераційному періоді. Через 3-5 днів ви зможете безболісно рухатися. Але найчастіше перший місяць не можна повністю наступати на ногу, бо ортопедія вимагає певного часу на реабілітацію. У нас є спеціальні рекомендації практично за всіма методиками.

Як можна потрапити до Вас на прийом?

У нас є спеціальний сайт endoprotez.in.ua, де можна знайти всю необхідну інформацію.

І наостанок, що ви порадите нашим читачам, щоб уникнути травм і захворювань суглобів?

Моя порада проста, а може навіть і банальна, але ефективніше нічого немає! Ведіть здоровий спосіб життя, усвідомлено, з любов’ю ставтеся до свого тіла і навколишнього світу. Займайтеся спортом! Для суглобів і кісток важливим є збалансоване харчування, чиста питна вода, активні прогулянки на свіжому повітрі і, звичайно, плавання.

Дякую, Олександре Миколайовичу!

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.
Нет комментариев

Напишите комментарий

Your email address will not be published.