Засновник автовиробника Nikola став мільярдером

Тільки через кілька років стане ясно, чи спрацює план Nikola Motor зі створення екологічних вантажівок на водневих паливних елементах з нульовим викидом в атмосферу, але дебют стартапу з Аризони на NASDAQ дозволяє припустити, що ця технологія зможе нарешті зайняти своє місце на ринку транспорту. Крім того, тепер засновник компанії Тревор Мільтон став власником багатомільярдного статку.

Акції розташованої в Фініксі компанії Nikola завершили перший день на біржі на позначці в $33,75. В результаті ринкова капіталізація компанії склала близько $12 млрд. Вартість частки найбільшого акціонера компанії Тревора Мільтона Forbes оцінює приблизно в $3,7 млрд за станом на момент закриття торгів у четвер.

«Як працюють профі»

Вихід Nikola на біржу можна вважати одним з найсміливіших дебютів на Уолл-Стріт для високотехнологічного транспортного стартапу з часів IPO Tesla десять років тому.

В останні місяці інтерес до компанії зростав, і, за словами Мільтона, не тільки з боку інвесторів, які готувалися до виходу Nikola на NASDAQ. «Зараз ми ведемо переговори практично з кожним виробником автокомпонентів у світі», – розповів він Forbes. Частково це відбулося завдяки приходу до ради директорів Nikola Стіва Гірскі, колишнього заступника голови ради директорів General Motors. Стрімкий вихід Nikola на NASDAQ стався в результаті зворотного злиття з публічною компанією Гірскі VectoIQ, яке було завершено 2 червня. Про цю угоду сторони домовилися ще 3 березня, напередодні введення карантину через COVID-19.

«Цікаво, що до співпраці з нами більше відкриті групи, від яких ви цього не очікуєте», – сказав Гірскі, натякнувши, що в найближчі тижні може бути оголошено про нові партнерства. Зараз Nikola працює спільно з італо-американською корпорацією СnH/Iveco над створенням електричних вантажівок Nikola Tre, які з’являться на європейському ринку в 2021 році. Частина цих вантажівок піде на експорт в США – до тих пір, поки не відкриється американська фабрика з виготовлення моделей як з електродвигунами, так і з водневими паливними елементами. «У наступному році у нас почнеться повномасштабний випуск вантажівок в німецькому Ульмі, а ще через рік – тут, в Аризоні. Ми станемо одними з перших у своїй справі та покажемо всім, як працюють справжні профі», – не втрачає оптимізму Мільтон.

Читайте также:   Білл Гейтс обрав Porsche Taycan своїм першим електромобілем

Як і Tesla Ілона Маска, Nikola планує будувати паливні станції для заправки своїх автомобілів. Цього тижня компанія оголосила, що збирається придбати у норвезької компанії Nel обладнання на $30 млн, щоб виробляти 40 000 кг водню на день з води і поновлюваної електрики. «Ці електролізери стануть основою для п’яти потужних водневих станцій, які покриють безліч штатів і маршрутів для великовантажних автомобілів», – заявив Мільтон. Він відмовився розповісти Forbes, де будуть побудовані ці перші станції, хоча деякі з них, безсумнівно, будуть розташовані в Каліфорнії, де з метою скорочення викидів вуглецю передбачені пільги для екологічних вантажівок.

Хоча у Nikola найамбітніші плани з виробництва водневих вантажівок і водневого палива, в цій сфері з нею конкурують і великі гравці – Hyundai Motor і Toyota Motor Corp. Toyota вже кілька років тестує вантажівки на водневих паливних елементах в порту Лос-Анджелеса, а Hyundai на цьому тижні відкрив першу в Південній Кореї водневу паливну станцію для вантажних автомобілів. У ніші вантажних автомобілів Nikola є потенційним конкурентом Tesla, причому з дітищем Ілона Маска компанія судиться за авторські права на розробки. Автовиробникові вдалося залучити $600 млн на організацію виробництва на новому заводі в місті Кулідж в штаті Аризона.

Читайте также:   Як у “Планеті мавп”: китайські генетики впровадили людський ген мавпам

Перевірка реальністю

Амбіції Nikola чекають великі випробування, адже як повноцінний бізнес компанія себе ще не проявила. А на завершення будівництва заводу, відкриття мережі зарядних станцій і заправок з водневим паливом, а також виведення на ринок гібридного пікапа Badger їй буде потрібно набагато більше капіталу.

Згідно із заявою, поданою до Комісії з цінних паперів і бірж США, в компанії вважають, що знадобиться «додатково залучити $700 млн венчурного капіталу в кінці 2021-го – початку 2022 року». Крім того, є ймовірність, що в 2023-2024 роках Nikola займе на ринку ще $500 млн. У період з 2022 з 2024 рік видатки на водневі заправні станції, що виробляють екологічно чисту енергію з води і електрики з відновлюваних джерел, досягнутий майже $1 млрд.

У Nikola вже отримали замовлення на суму $10 млрд від таких компаній, як виробник пива Anheuser-Busch, який хоче придбати 800 екологічно безпечних важкоатлетів. До теперішнього моменту виробник вантажівок ще не навчився стабільно нарощувати виручку, але за планом обсяг продажів зросте з $150 млн в 2021-му до $3,2 млрд у 2024 році. Тоді ж, якщо вірити заявам компанії, вона сподівається продати або здати в оренду 7000 одиниць електромобілів і 5000 – з водневим паливним елементом.

Попро те, що компанія ще не поставила вантажівки комерційним клієнтам, спостерігається стійке зростання інтересу до водневих елементів у великовантажних автомобілях, особливо для перевезень на великі відстані. Річ у тому, що паливні елементи набагато легше акумуляторів, їх можна заправляти так само швидко, як дизельні або бензинові моделі. Щоб забезпечити своїм футуристичним вантажівкам найкращі ходові якості і вивести їх на велику дорогу, виробник, крім співпраці з Iveco, заручився підтримкою таких партнерів, як Bosch, американський виробник запчастин Meritor, компанія Hanwha з Південної Кореї, що випускає сонячні панелі, а також норвезький розробник водневих двигунів Nel.

Читайте также:   Роботи наступають: штучний інтелект здолав чемпіонів по покеру

Технологія з використанням паливних елементів має на увазі генерування електроенергії в результаті хімічної реакції водню з киснем, причому побічним продуктом є звичайний водяний пар. Технологія відома ще з 1960-х, але ранні способи її реалізації були занадто витратними і недостатньо довговічними для повсякденного застосування. За останнє десятиліття багато що змінилося: вартість матеріалів і паливних баків стійко знижувалася, а сама технологія ставала більш продуманою. У той час, як промисловий водень зазвичай отримують з природного газу, нові методи синтезу «екологічного» водню з води і електрики з сонячних і вітряних ферм зробили даний тип палива надзвичайно привабливим варіантом для регуляторів сфери навколишнього середовища в Каліфорнії, Європі, Японії, Південної Кореї і Китаї.

Мільтон, як і Маск, не соромиться при нагоді похвалитися можливостями своєї компанії: «У Nikola мені дуже подобається те, що ми показали всім, як можна радикально змінити на краще цілу індустрію. Зараз водень – найгарячіша тема обговорень у всьому секторі вантажного автомобілебудування. Вгадайте, чия це заслуга? Здебільшого це стало реальністю саме завдяки Nikola, а ще купі інших чудових людей, які працювали над цим довгі десятиліття».

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.
Нет комментариев

Напишите комментарий

Your email address will not be published. Required fields are marked *