Мисливець за бульбашками: чи зможе легендарний інвестор Масайосі Сон знайти «нову Alibaba» в епоху пандемії

Головне правило власника SoftBank Масайосі Сона – терпіння. Саме воно допомогло йому перетворити $20 млн, колись вкладені в Alibaba, $120 млрд. Під час краху доткомів 20 років тому інвестор втратив 99% статків, але зумів повернути свої мільярди. Нова криза принесла нові випробування – 15 портфельних стартапів Сона можуть збанкрутувати. У чому полягає його план порятунку бізнесу від краху і де він зібрався шукати «нову Alibaba»?

«Прокляття SoftBank»

Маса Сон проводить більшу частину часу в Японії, але у нього є притулок в Кремнієвій долині – особняк площею 836 кв. м у Вудсайді по сусідству з будинком мільярдера Ларрі Еллісона. Коли в 2012 році Маса придбав маєток за $118 млн, це був найдорожчий будинок в Америці.

Відразу після зустрічі в Нью-Йорку Сон зібрав представників декількох портфельних компаній SoftBank. Серед них були два новачки – стартап Karius, який займається аналізами крові й в лютому залучив $165 млн в раунді, де SoftBank був лід-інвестором, і фармацевтична компанія Alto Pharmacy з Сан-Франциско, в яку SoftBank тільки що інвестував $200 млн власних коштів.

«Коли Маса щось розповідає, в перший момент я думаю: постривай, що? Це нісенітниця, – каже гендиректор Alto Маттье Гамаш-Асслен. – Але якщо послухати його довше, ти думаєш: ой, почекайте, я ж, виявляється, все неправильно розумію, і як взагалі можна дивитися на це по-іншому? Він вміє показувати вам мир з іншого боку».

Зустріч з 62-річним Соном вважається одним з головних обрядів ініціації для амбітних IT-підприємців. Коли Стів Джобс представив світу iPhone, саме Сон переконав його вийти на японський ринок і отримати ексклюзивні трирічні права на продаж легендарного смартфона.

Сон, який народився в Японії і, як широко відомо, піддавався цькуванню за свої корейські коріння, приїхав до Каліфорнії за обміном і склав іспит до коледжу, хоча спочатку навіть не говорив англійською. Пізніше він перевівся до Університету Каліфорнії в Берклі, який закінчив у 1980 році. Він встиг продати Sharp свій бізнес з виробництва електронних перекладачів і заробити понад $1 млн на імпорті відновлених ігрових автоматів, перш ніж повернутися в Японію, щоб заснувати так званий банк програмного забезпечення – SoftBank.

Заробивши собі репутацію на продажі ліцензій на софт і виданні журналів про комп’ютери, Сон тріумфально повернувся в США в 1996 році, купивши IТ-видавництво Ziff Davis й інвестувавши рекордну суму в інтернет-компанію початківця під назвою Yahoo в обмін на частку 41%. У той час SoftBank витрачав мільярди на доткоми. Він багато заробив на деяких інвестиціях на кшталт торгової платформи E-Trade і втратив понад $1 млрд на виробника процесорів Kingston Technology. Протягом трьох днів на піку міхура доткомів Сон, за власним твердженням, був найбагатшою людиною світу. А потім все закінчилося. Коли у 2002 році міхур остаточно лопнув, ринкова капіталізація SoftBank звалилася на 99% – з $180 млрд до всього лише $2 млрд.

Розорився не тільки Сон: як і у випадку з Vision Fund сьогодні, багато топменеджерів вклали в SoftBank більшу частину особистих коштів. «Ми сіли за стіл разом з ним і запитали: ладно, що будемо робити далі?» – розповідає Рон Фішер, який керував інвестиціями SoftBank в США, а зараз є віцепрезидентом компанії. За словами Фішера, майже всі топменеджери залишилися в компанії, щоб розділити «пару років справжніх труднощів» разом зі своїм босом. «Маса дивним чином вміє вибудовувати відносини з людьми, – каже він. – Він може бути дуже скромним і стриманим, коли справа стосується його власних недоліків».

Деякі рішучі кроки були зроблені одразу ж. SoftBank відмовився від зобов’язань на $3 млрд з викупу часток Нойманна та інших ранніх інвесторів і співробітників WeWork, заявивши, що обговорені умови угоди не були дотримані. Він утримав виплати на адресу онлайн-магазину Brandless, який пізніше закрився. «Єдиноріг» на ринку нерухомості Compass і кредитна організація для малого бізнесу Kabbage були змушені відправити працівників у неоплачувані відпустки або звільнити. Ще одному стартапу, оператору супутникового інтернету OneWeb, SoftBank дозволив подати заяву про банкрутство, хоча раніше він інвестував в компанію близько $2 млрд. Багато інших стартапів скоро припинять існування. «Я б сказав, що 15 з них збанкрутують», – говорить Сон.

Це нормально, додає він, за умови, що ще приблизно 15 компаній доб’ється успіху. Джерела в SoftBank стверджують, що якщо фонд може повернути $150 млрд, значить він все ще може виплатити інвесторам гарантований річний дохід 7% і залишитися прибутковим. Тому всі ресурси будуть кинуті на явних лідерів. Партнер Vision Fund Лідія Джетт каже, що в неї та її колег з’явилася нова мета: допомогти портфельним компаніям обговорити нові умови з кредиторами і орендодавцями, збалансувати бюджети й фінансову звітність та перейняти досвід азійських стартапів, які першими зіткнулися з пандемією коронавіруса. «Ми зараз багато робимо, щоб допомогти цим компаніям пройти дуже, дуже довгий шлях», – говорить вона.

У Кремнієвій долині багато хто не вірить в реальність таких заходів або вважають, що вони були прийняті надто пізно і є недостатніми. «Думаю, SoftBank зіткнувся з проблемою, – каже Ілля Стребулаєв, викладач Стенфордської школи бізнесу та експерт індустрії «єдинорогів». – Проблема в тому, що він величезний». Інвестиційний профіль Vision Fund (його середній перший чек перевищує $400 млн, а сукупні вкладення можуть перевищувати мільярди, як у випадках з WeWork і Uber) підштовхує фонд в сторону загальнодоступних секторів IT. Самі по собі значні чеки послаблюють дисципліну, тому що стартапи вважають, що в разі чого завжди знайдуть новий капітал. А коли компаніям, які швидко зростають з великими витратами кажуть сповільнитися і запастися грошима, їх керівники можуть не впоратися з цим завданням.

«SoftBank вважається прокляттям екосистеми, а не благословенням», – говорить партнер Bullpen Capital Дункан Девідсон. Bullpen Capital був раннім інвестором сервісу пошуку людей для вигулу собак Wag, в який SoftBank інвестував $300 млн, а пізніше продав свою частку назад компанії зі збитками. «Вся галузь була б у виграші, якби їх ніколи не існувало», – підкреслює Девідсон.

«Божевільний Маса»

Vision Fund виявився, можливо, найбільшим інвестором в «компанії зростання». Іронія в тому, що акції самого SoftBank виявилися сильно недооцінені. Протягом декількох років Сон сперечався з аналітиками на конференц-коллах через дисконт, який інвестори застосовують до акцій SoftBank в порівнянні з його активами – мається на увазі, що вони оцінюють Vision Fund менше ніж в нуль доларів. Одна тільки частка компанії в Alibaba варта більше всієї ринкової капіталізації SoftBank. На додачу ви отримаєте частки в Arm, японському операторі бездротового зв’язку і Sprint. Плюс все, що можна витягти з Vision Fund.

«Люди постійно твердять: «Vision Fund, Vision Fund». Але подивіться ширше, – каже колишній топменеджер Sprint Марсело Клор, який тепер є операційним директором SoftBank. – Alibaba за тиждень принесе нам більше, ніж всі вкладення в WeWork».

Так, знову WeWork. Ця угода не просто обернулася багатомільярдними збитками. Вона зруйнувала імідж Маси як революційного генія і перетворила його на людину, яку обдурив продавець коворкінгу, який любить покурити травичку і погано розбирається в корпоративному управлінні. «Це завжди складно. Це не наука, це мистецтво. Вас може зацікавити підприємець, який здається відмінним хлопцем, але не завжди приносить відмінний прибуток», – говорить Маса.

Інвестори публічних компаній за своєю природою раціональні, стверджує аналітик New Street Research П’єр Феррагосто. Вони вміють рахувати. Сьогодні SoftBank не користується повною довірою ринку. «Ринок боїться, що WeWork і Uber стануть початком кінця, – каже Феррагосто, який сам ставить на підвищення ціни акцій SoftBank. – Вони бояться, що на чолі SoftBank Group варто «божевільний» Маса, який буде продовжувати в тому ж дусі, поки не витратить все до останнього цента». Феррагосто та інших аналітиків підбадьорила новина про викуп акцій, оголошений SoftBank в березні. Однак агентство Moody’s знизило рейтинг SoftBank ще на два ступені. У відповідь SoftBank зажадав, щоб Moody’s перестав оцінювати його боргові зобов’язання.

Після цих математичних вправ Сон провів зустрічі з інвесторами, в тому числі з активістським фондом Elliott Management Пола Сінгера, який зібрав багатомільярдний пакет акцій SoftBank і наполіг на викупі акцій поряд з іншими реформами. Один зі сценаріїв навіть містив делістинг SoftBank Group з біржі, хоча джерело, знайоме з ходом цих переговорів, говорить, що з урахуванням величезних регуляторних і структурних перешкод цей варіант був малоймовірним.

Одне відомо точно: саме Маса приймає всі рішення в SoftBank і навіть в Vision Fund. Як найбільший акціонер, він контролює SoftBank і є одним з трьох членів інвестиційного комітету Vision Fund, за яким залишається останнє слово за будь-яким угодам. Це вирішальна гра, і історія розсудить: він видатний майстер пагонів, який готується до нового виступу? Або мисливець за бульбашками, чию ціну ринок заслужено занижує?

Останнім часом Сон полюбив показувати слухачам зображення, що нагадують тест Роршаха, щоб продемонструвати важливість кута зору. «Подивіться на тінь, – каже він. – Навіть протягом 24 годин довжина вашої тіні значно змінюється, хоча ваш ріст залишається однаковим. Люди лякаються або стають надмірно самовпевненими, дивлячись на те, як змінюється довжина тіні». У найближчі місяці Сону належить дізнатися, чому змінюється його тінь: це захід або схід?

Читайте также:   Ілон Маск оголосив про розлучення

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.
Комментариев: 12

Напишите комментарий

Your email address will not be published. Required fields are marked *