Абсолютний карантин: навіщо нафтовик-мільярдер будує найбільшу у світі яхту за $350 млн

Один з найбагатших норвезьких мільярдерів К’єлль Інге Реккі пережив роботу матросом, жорстку економію, екзистенційну кризу і навіть в’язницю. Зараз він будує найбільшу у світі яхту з басейнами, джакузі та вертолітним майданчиком. Але Реккі підкреслює, що це не типова іграшка мільярдера: яхта потрібна йому, щоб рятувати океани

Крізь туман біля атлантичного узбережжя норвезького міста Браттваг, розташованого всього в парі сотень кілометрів на південь від полярного кола, проявляються обриси яхти Rev довжиною 182,88 м. Це обшивка корабля: кована, але ще не завершена. У сукупності з бронзово-чорним корпусом вона надає йому вид піднятих з дна уламків. «Я збираюся проводити на судні два місяці на рік», – говорить власник яхти, норвезький мільярдер К’єлль Інге Реккі.

Реккі схиляється над кресленнями. Жодна деталь на судні не встановлюється без його схвалення. Підводний човен, вертолітні майданчики, три басейни та джакузі… Проте це не типова іграшка мільярдера: на борту також знаходяться вісім лабораторій і апарат на дистанційному управлінні, який може опускатися на глибину до 580 м.

Rev – це плавучий парадокс. З одного боку, це найбільша яхта у світі, апогей самозакоханості вартістю близько $350 млн. Але 61-річний Реккі воліє інше визначення. Rev, наполягає він, – це дослідницьке судно.

План Реккі простий. Він дозволить вченим безкоштовно користуватися яхтою, щоб вони могли знаходити океанічне сміття, оцінювати промислові запаси й перевіряти рівень кислотності води. Коли дослідники не будуть використовувати судно, він сам відправиться в плавання у своє задоволення або ж здасть яхту напрокат якимось багатіям, а дохід пожертвує на природоохоронні проєкти.

Реккі – такий же парадокс, як і ця яхта. Він заробив статок в $1,7 млрд, експлуатуючи водні ресурси: від тралового промислу до підводного буріння і комерційних вантажних перевезень. «Я теж частина цієї проблеми», – визнає він. Тепер, за його словами, він хоче навести порядок. Але не так сильно, щоб виключити з портфеля компанії, які забруднюють навколишнє середовище.

«Нам не потрібне визнання, – підкреслює Реккі. – Ми просто хочемо взяти участь у розв’язанні проблеми».

Пожежа, траулер, що потонув і в’язниця

Реккі виріс в норвезькому місті Мольде, у родині дуже скромного достатку. Його батько був столяром, а мати працювала бухгалтером і у вільний від основної роботи час продавала пральні машини та сушарки. Реккі страждав дислексією і кинув школу після дев’ятого класу. «Учитель сказав мені перед усім класом:«Можеш пишатися, якщо одного разу отримаєш водійські права», – згадує він.

Реккі влаштувався палубним матросом на норвезьке риболовецьке судно і проводив у морі десять місяців на рік. У 1980 році, коли йому був 21 рік, він переїхав в Сіетл, щоб працювати на траулері. Після першого сезону у нього наступила екзистенційна криза. «У мене зовсім не було планів на майбутнє», – говорить він. Тому він склав список своїх бажань: «Я хотів незалежності, хотів жити своїм життям, і я думав, що це стане можливим, якщо я розбагатію, – говорить він. – Як же я помилявся».

Його першим кроком стала жорстка економія заради створення заощаджень. «Поки мої друзі їздили до Мексики або на Гаваї, я сидів удома і майстрував рибальське спорядження для човна», – розповідає Реккі. До 1982 року він зібрав $75 000 для першого внеску за власний човен – 21-метровий траулер.

Два роки по тому на його першому човні сталася пожежа. Він купив другий. Вона сіла на мілину і затонула. «Мені довелося заново домовлятися з усіма моїми постачальниками», – каже Реккі. Цей процес зайняв понад сім років.

У 1990 році Реккі перемикнув свою увагу на Норвегію, яка тоді відновлювалася від економічної кризи. «Мало у кого в той час були вільні гроші, – каже він. – А у мене були. Тому я купив все, до чого зміг дотягнутися».

Дотягнутися він зміг далеко: серед його придбань були виробник одягу, мережа спортивних магазинів і величезні комплекси комерційної нерухомості. «Він з’явився практично з нізвідки, – каже Кнут Согнер, викладач економічної історії в Норвезькій школі бізнесу BI. У 1996 році Реккі купив контрольний пакет в Aker, одному з найбільших норвезьких конгломератів, який спеціалізувався на будівництві кораблів і підводному бурінні. Тепер Aker – це назва публічної компанії Реккі. Зараз його портфельні компанії в сукупності приносять $9,4 млрд виторгу на рік.

Початок 2000-х ознаменувався складним періодом у житті Реккі. У 2002 році він ніяк не міг отримати ліцензію на управління своєю 17-метровою яхтою Celina Bella. Він пішов в обхід закону і заплатив шведським чиновникам $10 000 за цей документ. «Я хотів отримати ліцензію найпростішим способом», – говорить він і стверджує, що не знав про те, що порушує закон. Прокуратура дізналася про платіж, і Реккі засудили до 120 днів ув’язнення. Він відсидів 23 дні.

Помирити нафтовиків і екологів

Звільнившись, Реккі продовжив інвестувати в енергетику, на яку припадає приблизно п’ята частина норвезької економіки. У 2005 році він створив нафтову компанію Aker Drilling, що займалася бурінням на шельфі, а в 2014 році придбав нафтогазову компанію Marathon Oil Norway за $2,7 млрд. Однак він почав турбуватися про те, яку спадщину він залишить. «Я ніколи не інвестував в інфраструктуру, він не закінчив будувати жодної дороги, – згадує він. – По суті я просто збираю врожай».

Тому у 2017 році він заснував Rev Ocean – некомерційну організацію, яка зараз курує будівництво однойменної яхти. Він зв’язався з Ніною Єнсен, яка на той момент керувала діяльністю Всесвітнього фонду дикої природи в Норвегії, і запропонував їй очолити нову організацію. Захисницю довкілля пропозиція не зацікавила. «К’єлль Інге подзвонив мені і запитав, хотіла би я працювати над цим проєктом разом з ним, – розповідає Єнсен. – Я відразу ж відповіла ні».

Але людину, яка роками рятувала свій бізнес від пожеж і затонулих кораблів, було непросто збити зі шляху. Зрештою Єнсен погодилася. Тепер вона захищає їх незвичайний союз: «Якщо біолог і фахівець з охорони природи може об’єднати зусилля з капіталістом і промисловцем, це справжнє диво, правда?»

Яхта – перший проєкт Rev Ocean. Є ще ініціатива щодо скорочення пластикових відходів в Гані та плани розробки програмного забезпечення, яке дозволить централізувати дослідні дані про океан.

Команда Єнсен займає третій поверх корпоративної штаб-квартири Реккі в Осло, ділячи офіс з енергетичним підрозділом Aker. Цей збіг підкреслює очевидне зіткнення інтересів: поки Rev Ocean трудиться над очищенням океанів, Aker продовжує їх забруднювати.

Але схоже, це сперечання не бентежить Реккі. «Якщо ви хочете вирішувати проблеми, то вам потрібно залишатися оптимістом», – підкреслює він. І додає: критики розв’язанню проблем не сприяють.

Читайте также:   Засновник автовиробника Nikola став мільярдером

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.
Нет комментариев

Напишите комментарий

Your email address will not be published. Required fields are marked *