Як у “Планеті мавп”: китайські генетики впровадили людський ген мавпам

Черговий генетичний експеримент дослідників Піднебесної викликав суперечки в науковому співтоваристві. Фахівці з декількох дослідницьких центрів Китаю впровадили в геном мавп людську версію гена, що відповідає за ріст мозку.

Як повідомляється, команда використовувала макак-резусів, які часто виступають в якості модельних тварин в генетичних і біомедичних дослідженнях. Автори роботи ввели в ембріони мавп віруси, що несуть людську версію гена MCPH1, який експресується під час розвитку мозку плода – відомо, що немовлята, позбавлені цього гена, мають мозок меншого обсягу порівняно з дітьми, у яких він присутній (перших називають мікроцефалами).

Відзначається, що після генної модифікації ембріони макак розвивалися природним чином і в результаті в лабораторії народилося 11 ГМ-мавп – при цьому вижили тільки п’ять. За словами дослідників, ні в однієї з особин, що вижили розмір мозку не перевищує нормальний. У той же час, процес розвитку цього органу у них проходив довше, ніж зазвичай, і тим самим нагадував людський (тут варто пояснити, що одне з ключових відмінностей між людьми і приматами полягає в тому, що нам потрібно набагато більше часу для формування нейронних мереж під час розвитку, що значно подовжує дитинство; Судячи з усього, та сама риса проявилася і у ГМ-макак). Крім того, МРТ-сканування головного мозку і аналіз зрізів тканин продемонстрували зміна характеру диференціювання нейронів.

Психологічні тести, в свою чергу, показали, що у піддослідних тварин значно покращилися когнітивні навички, зокрема, короткочасна пам’ять і здатність до обробки інформації (в ході випробувань макакам потрібно було запам’ятовувати кольори і форми об’єктів, показаних на екрані). Крім цього, ГМ-макаки швидше виконували завдання в порівнянні з контрольною групою.

Разом з тим, робота викликала суперечливі відгуки в науковому співтоваристві. Справа в тому, що в більшості країн подібні експерименти заборонені: вважається, що додавати мавпам людські версії генів, пов’язаних з розвитком мозку, неетично. Деякі вчені називають такого роду досліди безрозсудними і ризикованими. Інші в світлі нової роботи згадують науково-фантастичну франшизу «Планета мавп», відзначаючи, що у нас поки що немає відповіді на питання, як поведуть себе мавпи, наблизившись за інтелектуальними здібностями до людей, а також побоюючись, що наступні досліди китайських генетиків стануть більш екстремальними.

Втім, є і фахівці, налаштовані менш скептично: вони стверджують, що одного гена недостатньо, щоб макаки стали таrими ж розумними, як Homo Sapiens, а тому побоюватися поки нічого.

Читайте також: ДОСЛІДНИКИ ВИЯВИЛИ, ЩО ШКІДЛИВИМ ПЗ МОЖНА ЗАРАЗИТИ ЛЮБЕ ДІАГНОСТИЧНЕ ОБЛАДНАННЯ

Читайте также:   Ваган Симонян (Одеса) — прогресивний кандидат на пост голови вірменської громади зазнав нападу в інтернеті

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.
Нет комментариев

Напишите комментарий

Your email address will not be published. Required fields are marked *