Закон про «паралельний імпорт»: контрафактні товари та інтелектуальна власність

У четвер, 17 жовтня, Верховна рада України прийняла в другому читанні та в цілому законопроект No1230 авторства групи депутатів з партії «Слуга народу» на чолі з головою комітету податкової, митної та фінансової політики Данилом Гетманцевим, який покликаний раз і назавжди врегулювати питання «паралельного імпорту». «За» проголосували 271 депутат при мінімально необхідних 226 голосах.

Як сказано в пояснювальній записці до документа, мета в тому, щоб привести митне законодавство України у сфері захисту інтелектуальної власності у відповідність до стандартів і практики ЄС, а також ефективніше боротися з переміщенням через митний кордон України товарів, що порушують права інтелектуальної власності. Тобто ініціатива повинна посприяти очищенню внутрішнього ринку від контрафактної продукції, яка часто не відповідає встановленим вимогам безпеки.

Читайте также:   Прибыль Нафтогаза все растет

Переходячи до суті, законопроект No1230 вносить відповідні нормативні зміни до Митного кодексу, даючи чітке визначення товарів, які можна вважати контрафактними або «піратськими», тобто такими, що порушують права інтелектуальної власності. Власне, ось яким чином в законі визначена така продукція:

Як бачимо, закон дає точне визначення контрафакту, що має запобігти ситуації як раніше, коли зацікавлені особи використовували недосконалість законодавства для придушення конкуренції та монополізації ринку. Тобто, пересічним українцям більше не доведеться доводити, що куплені ними годинник Apple Watch на Amazon, наприклад, є оригінальними та висилати митникам документи, що це підтверджують.

Закон дає чітке визначення контрафактної продукції та проблем з імпортом справжніх товарів виникнути не повинно. Зрозуміло, що як воно буде на практиці дізнаємося тільки після того, як зміни наберуть чинності (як зазвичай, після підписання президентом і публікації в газеті «Урядовий кур’єр»). Мабуть, єдиною спірною нормою в цьому законопроекті є пункт, що стосується товарів, які підозрюються в порушенні прав інтелектуальної власності. Ось він:

Читайте также:   Після невдалого лютого продажі смартфонів у Китаї злетіли на 241% (до 21,8 млн штук), а обсяг реалізованих Apple iPhone зріс уп'ятеро

Великі імпортери з ексклюзивними правами на ввезення товарів того чи іншого бренду (Apple, Xiaomi і так далі) потенційно можуть скористатися цим пунктом для стримування «паралельного імпорту», але повністю «перекрити кисень» дрібним продавцям вони не зможуть завдяки статті 397 закону:

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.
Комментариев: 4185

Напишите комментарий

Your email address will not be published. Required fields are marked *