Український Forbes вперше з 2016 року назвав 100 найбагатших українців

Українська версія Forbes вперше з 2016 року опублікувала рейтинг 100 найбагатших бізнесменів України. Сукупні статки його учасників склала $31,4 млрд. На першому місці виявився гірничо-металургійний магнат Рінат Ахметов, чий статок журнал оцінив в $ 2,8 млрд. «У порівнянні з піковим, 2013-му, роком статок найбагатшого українця скоротився майже в шість разів», – зазначає видання.

Друге місце в списку найбагатших українців займає власник групи «Інтерпайп» Віктор Пінчук зі статком в $1,4 млрд. На третьому місці – Петро Порошенко з $1,4 млрд. Колишній президент України повернувся в список доларових мільярдерів після п’ятирічної відсутності. У 2014 році його статки оцінювалися в $1,3 млрд, у 2015 році американський Forbes перестав вважати його мільярдером. Тоді ж «Forbes Україна» оцінив статок Порошенко в $750 млн.

Всього в рейтингу вісім осіб зі станом не нижче $1 млрд. Двоє займають одну сходинку – подружжя Олександр і Галина Герега, співвласники мережі гіпермаркетів «Епіцентр». Замикає список мільярдерів Ігор Коломойський з оцінкою статку в $1 млрд. Поріг відсікання в рейтингу – $95 млн. Номер 100 в списку отримав співвласник мережі супермаркетів «Таврія В» Борис Музальов.

У дев’яти бізнесменів з рейтингу основою статків є IT. Найбагатший – засновник сервісу для систематизації файлів з кодом GitLab Дмитро Запорожець ($560 млн, №13). У рейтинг увійшов співзасновник сервісу Revolut і партнер мільярдера Миколи Сторонського F 89 Влад Яценко ($300 млн, №27). В $250 млн було оцінено статок кожного із засновників сервісу перевірки правопису Grammarly, у 2019 році оціненого в $1 млрд, Олексія Шевченка (№35), Максима Литвина (№36) і Дмитра Лідера (№37).

Також до рейтингу увійшли експартнер «Газпрому» Дмитро Фірташ ($370 млн, №24), глава алкогольного холдингу Global Spirits, що володіє горілчаним брендом «Хортиця», Євген Черняк ($295 млн, №30) і Павло Фукс ($155 млн, № 51), чия компанія MocCityGroup колись будувала в «Москва-Сіті» відразу два хмарочоси – «Євразію» і «Імперію».

1. Рінат Ахметов

Статок: $ 2,8 млрд

Джерело статків: металургія, ПЕК

53 роки, одружений, двоє дітей

Улюблене дітище Ріната Ахметова «Шахтар» три рази поспіль виграв чемпіонат України з футболу і, судячи з усього, в сезоні 2019/20 знову переможе. До початку карантину відрив від «Динамо» був уже занадто великий. Ключові бізнеси радують куди менше. У IV кварталі 2019 року ціни на сталь обвалилися до найнижчого рівня з 2016 року. Чистий прибуток «Метінвесту» скоротився торік в 3,5 раза, до $341 млн, виручка знизилася на 10%, до $10,8 млрд. Ще гірше йдуть справи в енергетичного холдингу ДТЕК, який скоротив у 2019 році чистий прибуток майже вдвічі, до 2,55 млрд грн. В кінці березня компанія оголосила дефолт і тепер готується до переговорів з кредиторами. У порівнянні з піковим, 2013-м, роком статок найбагатшого українця скоротився майже в шість разів.

2. Віктор Пінчук

Статок: $1,4 млрд

Джерело статків: металургія

59 років, одружений, четверо дітей

Торік Віктор Пінчук купив 29 квартир. Він не збирається їх здавати, це інвестиції у зміцнення іміджу філантропа. Житло купувалося моряків, які повернулися з Росії, і тих, кого в Києві вважають політичними в’язнями, в тому числі для Олега Сенцова. Підтримувати бізнес куди складніше, ніж репутацію. Вперше за три роки «Інтерпайп» – в мінусі по ключових напрямах: виплавка сталі у 2019 році впала на 4%, до 855 000 тонн, а випуск труб – на 13%, до 587 000 тонн. Підвела зовнішня кон’юнктура: експортується майже 80% продукції. Європа тисне квотами на труби, не захистив навіть укладений у 2018 році союз з французьким гігантом Vallourec. «Інтерпайп» скоротив постачання безшовних і зварних труб в ЄС на 16%.

3. Петро Порошенко

Статок: $1,4 млрд

 

Читайте также:   Власниця кав'ярні подала апеляцію і заощадила 34 тисячі гривень

Джерело статків: харчова промисловість

54 роки, одружений, четверо дітей

Обіцянка продати весь бізнес після обрання президентом Порошенко виконав лише на 20%. Разом зі своїм бізнес-партнером Ігорем Кононенко він продав тільки розташований неподалік від центру Києва завод «Кузня на Рибальському». Обставини цієї угоди, як і інші епізоди його президентства, стали підставою для відкриття більш ніж десятка кримінальних справ. Втім, ні по одній з них Порошенко не проходить ні підозрюваним, ні обвинуваченим. Порошенко також переписав на старшого сина Олексія агрохолдинг і основу свого добробуту – кондитерську корпорацію Roshen. Судячи за фінансовими звітами Київської кондитерської фабрики, справи йдуть непогано: її виручка в 2019 році зросла на 41%, до 1,4 млрд грн.

4. Олександр Герега, Галина Герега

Статок: $1,3 млрд

Джерело статків: роздрібна торгівля, АПК

Олександру – 52, Галині – 60 років, двоє дітей

У МВС особливий рахунок до єдиного непродуктового ритейлера, який працював під час пандемії. За півтора місяця карантину поліціянти перевіряли мережу гіпермаркетів «Епіцентр» 320 разів, іноді доходить до чотирьох протоколів на день. Чому всі закриті, а Гереги продовжують торгувати? Власникам «Епіцентру» вдалося значно розширити старий формат будівельного магазину. Тепер в мережі понад 450 000 найменувань товарів, з яких всього 7% – будматеріали. Це дозволило залишити магазини відкритими: мовляв, «Епіцентр» продає тільки товари першої необхідності, а інші відділи закриті для відвідувачів. До категорії «першої необхідності» менеджери ритейлера віднесли не тільки харчові продукти та медичні товари, а й деталі для автомобілів, засоби зв’язку і телекомунікацій, пестициди, агрохімікати, насіння і садивний матеріал, товари для тварин.

5. Геннадій Боголюбов

Статок: $1,2 млрд

Джерело статків: ПЕК, інвестиції

58 років, п’ятеро дітей

Кінець 2016 року відзначився для Геннадія Боголюбова кардинальною зміною портфеля активів. ПриватБанк, в якому його частка перевищувала 40%, був націоналізований, а гірничодобувну компанію Consolidated Minerals купила китайська Tian Yuan. З того часу основні інтереси Боголюбова зосереджені в нафтогазовому секторі та благодійній діяльності. Однак він не забув і про потреби в сировині групі феросплавних заводів, що належать групі «Приват». Угода про продаж Consolidated Minerals   колишньому власнику право щорічно купувати за ринковими цінами до 600 000 тонн марганцевої руди (близько 1% загальносвітового виробництва).

6. Юрій Косюк

Статок: $1,1 млрд

Джерело статків: АПК, харчова промисловість

52 роки, одружений, син

Один з найбільших аграріїв країни, Косюк постійно вигадує, як мотивувати співробітників. Пару років тому поставив у головному офісі «Миронівського хлібопродукту» (МХП) офісі дзеркала з написом: «Подивися, це та людина, яка може змінити твоє життя на краще!» Тим часом бізнес набирає обертів. У 2019-му холдинг Косюка купив одного з найбільших виробників м’яса птиці Південно-Східної Європи – словенську Perutnina Ptuj. Виручка МХП зросла майже на третину, до $2 млрд. Дивіденди за минулий рік – $30 млн. Косюку дістанеться 66% цієї суми, за кількістю належних йому акцій. У квітні мільярдер почав вести відеоблог на сторінці МХП в Facebook.

7. Костянтин Жеваго

Статок: $1,1 млрд

Джерело статків: металургія

46 років, одружений, двоє дітей

У 2019 «наймолодший мільярдер Європи, який створив свій статок сам», як колись назвав його Forbes, перестав бути народним депутатом України (він обирався до Верховної Ради з 1998 року – спочатку за списками партій, потім як безпартійний самовисуванець) і був оголошений Генпрокуратурою в міжнародний розшук у справі про розтрату і легалізацію 2,5 млрд грн через банк «Фінанси і Кредит», який йому належав (ліцензія банку відкликана в 2015 році). Після цього Жеваго склав із себе повноваження гендиректора гірничодобувної компанії Ferrexpo, але залишився її мажоритарним власником і членом ради директорів. Ferrexpo була «вітриною» і гордістю Жеваго – першою українською компанією, яка провела IPO на Лондонській фондовій біржі. Але весною 2019 року аудиторська фірма Deloitte обрушила її акції. Аудитори засумнівалися в тому, що компанія дійсно направила на благодійність $33 млн, і відмовилися продовжувати з нею роботу. Через кілька місяців, коли різко впали світові ціни на залізорудну сировину, це ще сильніше знизило вартість активів Жеваго.

8. Ігор Коломойський

Статок: $1 млрд

Джерело статків: ПЕК, інвестиції

57 років, одружений, двоє дітей

Співвласника фінансово-промислової групи «Приват» публічно звинувачують в прямому лобіюванні особистих інтересів через підконтрольні йому політичні групи. Повернення в Україну після поразки Петра Порошенка на президентських виборах створило враження, що Коломойський бачить себе тріумфатором, на ділі ж олігарх виявився для нової адміністрації так само незручний, як і для колишньої. Він відмінно знає явні й таємні слабкості української держави й не соромиться ними користуватися – наприклад, в історії з націоналізацією ПриватБанку, яку він все ще розраховує відіграти назад через суд, закривши Україні доступ до допомоги МВФ. ПриватБанк на початку квітня завдав Коломойському удару у відповідь, подавши на Кіпрі позов про виведення колишніми власниками $5,5 млрд через офшори.

9. Вадим Новинський

Статок: $810 млн

Джерело статків: металургія

56 років, одружений, четверо дітей

З квітня 2020 року вірні Української православної церкви повинні звертатися до Новинського «отець Вадим». З легкої руки глави цієї конфесії (і духовного наставника бізнесмена) митрополита Онуфрія Новинського звели в диякони. Разом з духовним саном він отримав від насельників Києво-Печерської лаври імунітет від коронавіруса. Новинський перехворів «короною» в легкій формі 4 травня тести показали, що він одужав.

10. Олександр Ярославський

Статок: $725 млн

Джерело статків: нерухомість, металургія, фінанси

60 років, одружений, п’ятеро дітей

Якщо вважати за часткою від всього статку, Ярославський виділив на боротьбу з коронавірусом більше всіх учасників українського списку найбагатших – 1,4%, або $10 млн. «Всі великі бізнесмени зробили свої статки в Україні, чому б не допомогти країні в скрутну хвилину?» – пояснює він. Приблизно стільки ж Ярославський витратив на покупку у Віктора Пінчука проблемного банку «Кредит-Дніпро», який навряд чи обійшовся йому дорожче, ніж 0,2- 0,3 капіталу, тобто $7-11 млн. Такий стиль Ярославського – скуповувати активи на дні.

11. Володимир Крупчак

Статок: $660 млн

Джерело статків: FMCG

62 роки, одружений, семеро дітей

Належний Крупчаку Київський картонно-паперовий комбінат виробляє пакувальний картон і найдешевший туалетний папір в країні – «Обухів 65». Ситуативний попит на цей товар на початку карантину був коротким, і Крупчак не встиг ним скористатися. Не біда, головні активи бізнесмена, що дозволили йому так високо бути в списку Forbes, – заводи в Росії. «Архангельський ЦПК – це, без перебільшення, доля кожного з нас», – сказано на особистому сайті Крупчака. Один з найбільших в Європі, цей комбінат нарощує виробництво і у 2019 році продавав целюлозу в 75 країн світу. Цього року Крупчак почав будівництво заводу з виробництва гофротари в Ульянівську, заплановані інвестиції – близько $34 млн.

12. Сергій Тігіпко

Статок: $650 млн

Джерело статків: машинобудування, фінанси

60 років, розлучений, четверо дітей

На стінах офісу Сергія Тігіпка – галерея фантасмагоричних картин сучасних художників. Арсен Савадов, Ілля Чичкан, Олександр Ройтбурд є сусідами з роботами 15-річної художниці Асі Тігіпко. Це дочка господаря офісу, захоплива, як і батько, сучасним живописом. У бізнесі у Тігіпка теж еклектика. Останнє велике придбання бізнесмена – завод «Кузня на Рибальському» – в центрі скандалу, пов’язаного з колишнім співвласником підприємства Петром Порошенко. На початку квітня майно заводу повторно потрапило під арешт. Цей неспокійний актив у 2019 році Тігіпко обійшовся в $300 млн.

13. Дмитро Запорожець

Статок: $650 млн

Джерело статків: IT

32 роки, неодружений

У 2011 році Дмитро Запорожець створив GitLab, сервіс для систематизації файлів з кодом. У 2013-му знайшов партнера, голландця Сіда Сібранджі. За сім років вони зібрали $435 млн інвестицій і зробили з проєкту серйозного конкурента американському GitHub. Тепер GitLab – компанія з оцінкою в $2,8 млрд. Всі її 1275 співробітників, включаючи співзасновників, працюють віддалено з 54 країн. Бізнес без єдиного офісу рухається на біржу: на листопад у GitLab заплановано публічне розміщення акцій. «При IPO їх капіталізація може скласти $4-4,5 млрд», – вважає керівник інвестиційного фонду Genesis Investments Віталій Лаптенок.

14. Філя Жебровська

Статок: $480 млн

Джерело статків: фармацевтика

70 років, незаміжня

Два роки тому найбагатша жінка України вирішила відійти від оперативного управління і очолила наглядову раду компанії «Фармак». Спочатку заводом керував словак Августин Дубнічка, потім Жебровська замінила його на племінника Володимира Костюка. Новий менеджмент компенсував втрату ринку збуту в Росії, відкривши для підприємства Великобританію, Таїланд, Філіппіни. Частка експорту в продажах досягла 23%. У 2020-му «Фармак» планує збільшити інвестиції на третину, до 1,2 млрд грн. Гроші підуть на покупку лабораторії і завершення будівництва цеху з виробництва ліків в ампулах і флаконах. Жебровська відповідає за стратегічне планування й у вільний час перечитує улюблену книгу – мемуари Черчилля.

15. Олекій Вадатурський

Статок: $450 млн

Джерело статків: АПК, транспорт

72 роки, одружений, син

Підйом о шостій ранку з запливом на 600 м – так починає будні 72-річний засновник аграрної компанії «Нібулон». Йому потрібно залишатися в тонусі, щоб реалізувати головні цілі свого бізнесу: збільшити число суден до 100 до 2022 року (готово 77), організувати прямий транспортний ланцюг з Єгиптом, відкрити новий перевальний термінал в Дніпропетровській області. Вадатурський веде скромний спосіб життя і пишається тим, що побудував компанію з оборотом близько $1,5 млрд, не йдучи на договорняки з чиновниками. У 2019 «Нібулон» оновив відразу кілька рекордів компанії, зокрема зібрав 367 000 тонн врожаю (на 9% більше, ніж в 2018-му) і побудував 140-метрове судно класу «річка – море», найбільше в Україні за чверть століття. Вадатурський впевнений, що добиватися результатів йому допомагають чесність, наполегливість і впевненість у своїй правоті.

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.
Нет комментариев

Напишите комментарий

Your email address will not be published. Required fields are marked *