Як допомогти бізнесу врятувати НКО під час пандемії

Під час коронавірусної епідемії від скорочення доходів страждають не тільки українські підприємства, а й ті, хто залежить від їх непрофільних витрат – некомерційні організації (НКО) і благодійні фонди. Від скорочення фінансування страждають люди, які потребують лікарських препаратів, принаймні ті, хто отримує державну допомогу не в повному її обсязі.

Але попри всі складнощі, уряд може допомогти у розв’язанні критичної проблеми, не завдавши при цьому шкоди основній діяльності підприємств.

Потреба у фінансуванні колосальна. Близько 22% загального бюджету українських благодійних фондів залежать від пожертвувань приватних підприємців. А в умовах кризи, коли багато бізнесів вже пішли під воду, а деякі з останніх сил намагаються триматися на плаву, як вони можуть надавати підтримку ще й НКО?

Глобальна невизначеність позначається на настрої, адже ніхто з нас не може сказати з точністю, що буде далі.

На гроші бізнесу благодійні фонди фінансують безліч системних проєктів, таких як діагностика та аналізи, хоспіс в лікарнях, операції та реабілітація, підтримка дітей з онкологічними захворюваннями й багато інших. На кошти компаній також частково здійснюється закупівля медичного обладнання та надається адресна допомога.

В умовах кризи, поки бізнеси намагаються його перечекати, скоротивши витрати буквально на всьому, багато хворих, які потребують щоденної підтримки, можуть просто не дочекатися допомоги. Саме тому я вирішила підняти дуже важливу тему податкових пільг для бізнесу.

Наприклад, в Європі юридичні особи, які роблять пожертвування фондам, мають податкові пільги – це додаткова мотивація брати участь у благодійній діяльності та розвивати її в рамках своїх компаній. У нашій же країні подібна практика поки, на жаль, не працює.

Влада завжди ставилася до подібних ініціатив з часткою скепсису. Причини зрозумілі: це і консервативний підхід, закладений в українському податковому законодавстві, і бюрократія, і численні «пральні», які процвітали під виглядом благодійних фондів на початку незалежного шляху. Але пройшло вже понад 20 років, за цей час благодійний сектор виріс, спільнота стала більш професійною.

Попри неймовірні проблеми, з якими ми зіткнулися в країні та у світі, благодійним фондам зараз можна і потрібно допомогти.

На мій погляд, це могли б бути цілком конкретні й реальні заходи:

  • Перший варіант. Можна віднести пожертвування до витрат компанії (зараз пожертвування можливі тільки з чистого прибутку). Звичайно, обмеживши розмір такого пожертвування в процентному відношенні.
  • Другий варіант. Якщо компанія готова надати безоплатну спонсорську підтримку благодійному проєкту (тобто без зобов’язань з боку НКО), то можна віднести це до витрат компанії на рекламу (але не більше 1% від виторгу) і не прирівнювати їх до благодійної пожертви, тобто дозволити віднести ці витрати до інших витрат.
  • Третій варіант. Надати право на часткове зменшення ставки податку на прибуток. Наприклад, якщо організація здійснює благодійну допомогу в певному розмірі (6-7% від прибутку), то до цієї організації застосовується знижена ставка податку на прибуток. Ця практика може мати пропорційний характер: чим більший відсоток від прибутку організація витрачає на благодійність, тим менше ставка податку на прибуток.

При цьому ми чудово розуміємо, що можуть виникнути цілком обґрунтовані сумніви. Чи не стануть ці пільги лазівками для шахраїв і каналами для отримання необґрунтованих податкових пільг? Впевнена, що таких проблем не буде. Колись, 20 років тому, в якості таких же лазівок і каналів могли використовуватися і благодійні фонди. З того часу їх прозорість стала стовідсотковою: сьогодні фонд просто не зможе функціонувати, якщо його діяльність і звітність не будуть відповідати загальноприйнятим стандартам. Звіти регулярно відправляються в податкові органи. А при відсутності такої звітності з фондом просто ніхто не буде мати справи.

Розвиток інтернет-технологій і сучасний рівень розвитку благодійних організацій дозволяють відфільтрувати ненадійні фонди від тих, що добре зарекомендували себе на українській арені.

Так, наприклад, чинна практика верифікації благодійних організацій вже давно застосовується в банківському секторі для надання пільг з обслуговування рахунків та користування фінансовими інструментами банку. Є системи верифікації НКО для входження на краудфандінгові платформи.

Багато хто скаже, що в кризу не варто зменшувати надходження податків до скарбниці країни, адже їх і так стало менше. Але ж благодійні фонди працюють над вирішенням соціальних, екологічних, культурних та інших гострих проблем суспільства. Від них буквально залежать життя тисяч наших з вами співгромадян. Безумовно, державні органи займаються цим теж. Але ми добре знаємо, що і держава переживає не найкращі часи. Тільки спільна злагоджена робота бізнесу і державних органів дозволять розв’язати питання фінансування НКО на належному рівні.

Читайте также:   Особистісне зростання: як ставити цілі й досягати їх

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.
Нет комментариев

Напишите комментарий

Your email address will not be published. Required fields are marked *