Епітафія буму шерінг-економіки

Через епідемію коронавіруса наші потреби за пірамідою Маслоу скотилися до базових рівнів – задоволення фізіологічних потреб і потреби в безпеці. Буквально за місяць ми перестали думати про щось крім епідемії. Всіх турбує тільки те, як би не підхопити чуму 2020 року. Ми ділимося один з одним тим, хто і скільки купив гречки й туалетного паперу, як і де будемо перечікувати неспокійний час. Ми думаємо про виживання і дивимося тільки під ноги. Це стосується всього населення світу, незалежно від соціального рівня, споживчих переваг, віку чи статі. Ми зовсім забули про ті красиві концепції та ідеї, які володіли нашими умами останні роки. В економіці увагу також зосереджено на самих базових проблемах: оцінці понесеного та очікуваного збитку, заходах щодо підтримки найбільш постраждалих галузей, виплати заробітної плати та безробіття. Спробуймо трохи підняти голову, озирнутися і поглянути, що відбувається і що чекає локомотив останніх років – економіку спільного споживання.

Шерінг – спільне користування товарами та послугами замість одноосібного володіння і приватної власності. Вже стали класичними короткострокова оренда квартир, автомобілів та іншого транспорту, наприклад, електросамокатів і велосипедів, якими завалені всі європейські міста. Це коворкінг (WeWork) і сервіси для попутників (Uber Pool або BlaBlaCar). Це надання послуг, оренда і купівля одягу з рук і багато іншого. «Зашерено» виявилося практично всіе.

В останнє десятиліття вибухове зростання шерінг-економіки перевершило навіть найоптимістичніші прогнози. Аудитори з PwC прогнозували зростання до $335 млрд до 2025 року. У Китаю до недавніх подій плани були ще більш дивовижними – планувалося, що ринок шерінга займе 10% від ВВП країни у 2020 році. В Україні за 2019 ринок шерінга майже досяг 200 млрд грн, збільшившись в півтора раза. Шерінг вже охрестили новим комунізмом, вбивцею капіталізму, в якому власність базовий принцип. Феномен вибухового зростання шерінга пояснюють іншими цінностями покоління мілленіалів, яким важливо не володіти, а користуватися.

З одного боку, в умовах поширення вірусу й наближення економічної кризи попит на спільне використання повинен був вирости. Шерінг дає можливість заощадити, що під час кризи вкрай актуально. Епідемія та економічна криза стануть справжнім випробуванням для всієї здавалося б успішної шерінг-галузі. І на це є ряд причин.

Перша причина – вірус, і як наслідок, соціальне дистанціювання, що вже увійшло в звичку. Ми намагаємося триматися якомога далі від інших людей на вулиці, не їхати в ліфті з ще з кимось, не вітаємося за руку та просимо кур’єра просто залишити їжу біля дверей і не заходити додому. Ми боїмося доторкатися до ручки дверей або кнопки ліфта. Одним словом, ми намагаємося триматися від усього, що не наше, якомога далі.

Вірус починає масово міняти ставлення до всього, що знаходиться в загальному, загальнодоступному користуванні. Чи готові ви їздити в машині, в якій до цього їздила ще купа людей? Чи готові ви жити у квартирі, де вчора ще хтось жив? Працювати в коворкінгу поруч з людиною, яку ви зовсім не знаєте? Мати на собі одяг, який хтось носив до вас? І якщо у випадку з готелем можна хоч мінімально розраховувати на стандарти якості серйозного бренду та в результаті – чистоту номера, то в разі з шерінгом ви купуєте кота в мішку.

Ми зараз спостерігаємо зсув свідомості в бік гігієни. Люди обливаються з ніг до голови санітайзером та іншими засобами. Це створює у них ілюзію захищеності. Але як ти можеш бути захищений, якщо знаходишся в чужій квартирі, машині або орендованій сукні. Або як ти можеш бути впевнений в офіціанті або кухарі, якого найняв на вечір. Паніка, пов’язана з COVID-19, ставить безпеку в основу людських пріоритетів. Подібний поворот спостерігається і в поведінковій шкалі. Неприйняття всього чужого може стати безумовним рефлексом, якщо небезпека для здоров’я збережеться надовго.

Друга причина. Ставка в шерінгових моделях зроблена першою чергою на середній клас і покоління мілленіалів. Через кризу ці сегменти постраждають сильніше за все. Не буде такого вибухового зростання призначеної для користувача бази як раніше, що ще більше розчарує інвесторів.

Третя причина. Багато шерингових проєктів – це стартапи. Вони збиткові й живуть на кошти інвесторів. Причому для виходу на окупність їм потрібні колосальні масштаби. Навіть найбільші з них – Uber, WeWork – досі в мінусі. Безліч шерінгових проєктів вже покинули ринок, не знайшовши нового раунду. А WeWork ще в першій половині 2019 року оголосив про збитки в $900 млн і провалив вихід на IPO. Інвестори вже тоді почали сумніватися в його перспективах. І це було, коли ринки були на рекордно високих значеннях і економіка стійко росла. Зараз же інвестори біжать від ризику. У шерінгових проєкт високий ризик просто не привернути наступний раунд і піти з ринку.

Однак, повернемося до причин появи економіки спільного споживання. Шерінг в моді не від хорошого життя і не тільки тому, що мілленіалам подобається брати від життя все і користуватися благами тут і зараз, а не збирати на них багато років. Основна причина бурхливого зростання шерінга – молодь бідна і людей занадто багато, щоб у всіх була своя. Так що користувачі шеринга і так все прекрасно розуміють, але у них немає вибору. В умовах кризи та в наступні роки відновлення фінансове становище багатьох людей сильно погіршиться, що і змусить економити на всьому, чому тільки можна. На мою думку, шерінгова економіка надалі буде розвиватися вкрай нерівномірно.

Найбільший сегмент шерінга, C2C-торгівля, тобто від людини до людини, буде розвиватися й далі. Люди продають і купують речі на OLX через спроби заощадити й в умовах кризи їх не буде це зупиняти. До того ж річ можна випрати або помити, – вона стала вашою.

А для шерінг-стартапів, особливо в області короткострокової оренди, настають важкі часи й масові дефолти, як, втім, і для всього венчурного ринку. Першою ластівкою став мільярдер Масаесі Сон, власник SoftBank, який оголосив розпродаж активів. Інвестиційний фонд Vision Fund з капіталом в 100 млрд дол.другий квартал поспіль закінчує зі збитками через невдалі вкладення, в першу чергу в шерингові проєкти WeWork, Uber, Oyo Hotels.

І далі буде тільки гірше. У моделі заощаджень і власності на основні активи – нерухомість і особистий транспорт – з’явився ще один великий плюс, вона безпечна для свого власника. І безпечна не тільки в сенсі загрози зараження та вірусів. Але і дозволяє своєму власникові більш безпечно переживати економічні кризи. Тебе не позбавлять даху над головою, не виселять при втраті роботи в кризу, якщо це твоя власність.

Покоління мілленіалів виросло в період відносної економічної та політичної стабільності й ще не стикалося з кризою такого масштабу. Остання була в далекому 2008 році. Вони звикли брати від життя все, тут і зараз. У них менше накопичень, нерухомості, стабільності. І як компанія з низьким капіталом процвітає в спокійний час і банкрутує в кризу, так і покоління Y переживе цю кризу гірше решти. Це відіб’ється в їхній свідомості й свідомості наступного покоління. Стимулів володіти чимось, а не просто користуватися ним, стане більше. А приказка «мій дім, моя фортеця» заграє новими смислами.

___________________

Читайте также:   30 видів контенту в Instagram на кожен день

Цей матеріал опубліковано на блог-платформі Financoff. Думка автора може не збігатися з думкою редакції.

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.
Комментариев: 54

Напишите комментарий

Your email address will not be published.

 • Ral
  Ral

  Promotions, new products and sales. Directly to your inbox. (Note that the Alliance for Audited Media (AAM), the source of this circulation data and the group that audits the circulation figures of many of the largest North American newspapers and other publications, changed their reporting period in 2020 from a three-month period to a six-month period. As such, in 2020, the comparison is between average circulation for the three months ending September 2019 and the six months ending September 2020. Additional details about how the circulation estimate is calculated can be found in the methodological note below.) These are no ordinary hangers, these are the hangers that you sometimes get from the stores when you purchase clothes. They have the pinchers at the top are the most amazing tool to use to display and move your charts around with ease! The top of these swivels too, making them even greater! Some places just want to get rid of these and will offer you an entire box or more for free if you inquire about them!
  https://uniform-wiki.win/index.php?title=Persuasive_essay_writing_examples
  Fact: Pollution is a problem for modern society. Conducting a literature review and addressing limitations of existing studies in the area of social media fatigue When writing a research paper, a thesis should not be the first thing you need to care about. To begin with, you need to start your research, collect data, analyze the information you have, and actually write your research paper; you can find more here. Only after you’ve compiled all the information, you can move to create a powerful statement. 1. Writing a thesis? Follow the process: (800) BEARCAT Are you a postgraduate student preparing your thesis statement? Well, this blog is just for you. Researching takes many for in university academia. Reports, informative essays, thesis/dissertation and research papers are a few examples. When composing your paper, a thesis statement is the first step before starting the rough draft.

  Ответить
 • rom
  rom

  8 % popusta na VSE → Koda: ZENA8 30 ml 1.R/1.C CopyRight by TheGambleNet.com – Casino online 100% depozit bonus do 150€ Najbolj priljubljene vrste igralnic za igranje za pravi denar Če želite, da je tema objavljena na victor-mochere.com, nam jo pošljite s tem obrazec. Dostop do spletnih iger na srečo v Sloveniji še nikoli ni bil tako preprost. Ni vam treba sedeti za namiznim računalnikom, ampak lahko igrate na svoji mobilni napravi, ne glede na to, če ste v Ljubljani ali Portorožu. Zagotovo boste veseli novice, da smo poiskali najboljše spletne igralnice za slovenske igralce na srečo. Creed parfumiDavidoff parfumiDiesel parfumiDior parfumiDolce & Gabbana parfumiEscada parfumi Danes je igranje iger na srečo preko mobilnih naprav čisto običajna stvar. Ena največjih zbirk aplikacij za igranje baccarata je namenjena uporabnikom sistema Android. Ne glede na to, ali imate telefon ali tablični računalnik s sistemom Android, lahko na njih igrate baccarat s temi aplikacijami za pravi denar, ki so posebej oblikovane za vašo mobilno napravo. Mnoge med njimi lahko najdete celo v trgovini Google Play. Seveda so na voljo tudi aplikacije za iOS sistem.
  https://gregorytrpn296396.ourcodeblog.com/18093964/sloti-z-nizkim-depozitom-slovenija
  50 Kos L Vrsto PCB noge z vijakom za arkadna jamma 60 v 1 igralne plošče Montaža Noge avtomat odbor modname=slike&cols=1&colspace=10&rowspace=10&align=center Temelji na 0 Ocene Avtorske pravice © 2019 – 2023. Namenjen & Razvil http://www.razvojotroka.si Podrobnosti slike JIESITE 25PCS/SET Gline Poker Čip Notranje Kovine s Trim Nalepke Multi-barve 14 g Casino Baccarat Krono Monte Carlo Ime Načrta: Texas Poker Čip Materialov:Glina kompozitni z notranjo kovinskih Obraz Vrednost: 14 vrste nominalni vrednosti (1/2/5/10/20/25/50/100/200/500/1000/2000/5000/10000) Velikost: 40 MM x 3.3 MM Teža: 14 g/kos Nasveti valuto in znesek lahko kolokacija.Če želite, da bi svojo Razpoložljivost:Na zalogi Prav tako lahko, kot je ta Vrhunska kakovost ZNIŽANA CENA: 119,00 €

  Ответить
 • Not
  Not

  That said, employees properly trained in recognizing impairment are more likely to have the confidence to act in the event an employee is impaired at work. Their documented observations are likely to be more credible. Some industries are more hazardous than others and some employers have had more issues with employees being impaired at work. While each company has to evaluate their own risk, its advisable to have a sufficient number of employees who are knowledgeable on recognizing the signs of impairment. Formal training and even certification is available. Employers face several potential stumbling blocks with regard to medical marijuana compliance. First and foremost, while we are starting to see some uniformity, each state’s laws are different. As a result, in order to accurately assess their compliance burdens, employers need to focus on the specific laws in the state(s) in which they have employees. Of course, employers must also thoroughly address federal compliance considerations as well in order to effectively mitigate their risk of liability.
  https://wiki-byte.win/index.php?title=Why_is_canada_legalizing_marijuana
  After the Syndicat canadien de la fonction publique (SCFP), CSN-affiliated union workers took to the picket lines Wednesday at 13 Société québécoise du cannabis outlets. Cannabis retail shops began opening in the Canadian province of Ontario on Monday (April 1), although fewer than half of the shops licensed by the government were ready to start operating on the first day of sales. Subscribe     Advertise     Privacy     Terms There are currently 48 stores operating in the country with at least five more opening in Ontario. The company has a presence in British Columbia, Alberta, Saskatchewan, and Ontario. Additional store locations are expected to open in 2020 in British Columbia, Alberta, Saskatchewan, Manitoba, Ontario, and Newfoundland and Labrador.

  Ответить
 • muh
  muh

  You can access an Energy Casino bonus or play slots through the mobile app. There’s no need to visit the App Store, either, as Energy Casino supplies its own apps direct through their homepage. Players at Energy Casino have the chance to satisfy their competitive nature by battling it out through regularly held tournaments. Usually, there is one tournament scheduled daily, but occasionally Energy creates a special, longer running event. Details of any active and upcoming competitions can be found by clicking the ‘tournaments’ button at the top of the casino. How they work is very simple, all you need to do is head to the feature slot or slots, and when loaded, you should receive a pop-up message asking if you would like to compete. Dear TVM,We are sorry to hear you were unlucky in our Casino.As gambling is purely a game of chance, please remember that Casino Games should be used for the sole purpose of entertaining, and the winnings are not guaranteed.Therefore, all games in our Casino go through a range of extensive tests including functionality, load testing, and fairness testing.With regards to your issue in relation to “Account Problems”, we would like to have this investigated further. Should you wish to pass on any information or require any assistance please contact us via support@energycasino.com.Kind Regards,Energy Casino
  https://wildlandfirenews.com/community/profile/essiekirton226/
  There is a range of roulette games available from big software houses like PlayTech, MicroGaming and NetEnt. Players outside of the US can enjoy multi-wheel games, mini-roulette, games with huge progressive jackpots, and novelty games like pinball roulette. In addition, many casinos now offer live dealer roulette games. These involve a real dealer spinning a wheel at a remote studio. You will be able to see the action in real time and bet online. Start your journey through the best roulette games from the beautiful Immersive Roulette, treat yourself to a glam experience on the Luck o’the Roulette, and fight the good fight on the progressive Terminator Roulette game. Now that we’ve covered the instructional information on how to find the best roulette sites, let’s take a minute for some mildly interesting roulette facts. We’ll look into roulette’s long and complex history. Then we’ll see how US online roulette compares to roulette in physical casinos. And finally, we’ll provide a thorough list of the US states where roulette is legal.

  Ответить
 • rot
  rot

  Dramatisch wird es bei Faustв„ў nur, wenn Mephistopheles selbst von den Walzen grinst: Dann werden gleich zehn Freispiele aktiv. WГ¤hrend dieser kann ein zufГ¤llig gewГ¤hltes Symbol zum Bonussymbol werden, das mehrere Felder auf einer Walze besetzen kann. Runde um Runde kГ¶nnen zudem mehrere Walzen davon betroffen sein, was die Chance auf einen Bonus zwar immens erhГ¶ht, allerdings ist der Gewinn auch von der Wertigkeit des Symbols abhГ¤ngig. Es gibt eben keinen Deal mit dem Teufel ohne Haken! Die Temperaturen sinken, die Heizperiode beginnt. Doch diesen Herbst und Winter drohen hohe Heizkosten. Gas, Strom, HeizГ¶l und Holz sind teurer als im Vorjahr. FOCUS online zГ¤hlt alltГ¤gliche Fehler auf, die zur heftigen Kostenfalle werden und die Sie jetzt unbedingt vermeiden sollten. »
  https://postheaven.net/book-of-ra-spielen-kostenlos-ohne-anmeldung-35/poker-online-echtgeld
  Lottoland ermГ¶glicht dir mithilfe von einigen ausgewГ¤hlten Tools, die fГјr dich richtigen Lottozahlen zu ermitteln. Beispielsweise kannst du Г¤ltere Lottozahlen mit Hilfe eines Tools analysieren lassen, um Muster in den Gewinnzahlen zu finden und dadurch eine bessere Auswahl fГјr deine GlГјckszahlen treffen. Rund 100 LottomillionГ¤re gibt es jedes Jahr in Deutschland. Trotz dieser scheinbar guten Erfolgsaussichten sind die Gewinnchancen in Wahrheit minimal, ein Sechser, vielleicht sogar mit Superzahl und somit der Jackpot-Gewinn, also eher unwahrscheinlich. Doch was passiert, wenn man tatsГ¤chlich richtig tippt? Dieser Artikel erklГ¤rt, wie man seinen Lottogewinn erhГ¤lt und was man dabei beachten muss. Jedes Tippfeld auf dem Lotterielos kostet … Euro und es fallen keine zusГ¤tzlichen GebГјhren an. Die Spieler aus Г–sterreich mГјssen 6 aus 49 Lottozahlen auswГ¤hlen und haben dann die Chance, einen Jackpot zu gewinnen. Abgesehen von den regulГ¤ren Lottozahlen wird auch eine Superzahl zwischen 0 und 9 gezogen. Die Superzahl ist die letzte Ziffer der Lottoscheinnummer. Wenn Sie den Jackpot knacken wollen, mГјssen Sie alle sechs Lottozahlen und die Superzahl richtig treffen.

  Ответить
 • Floms
  Floms

  One of the most common traits of people with Asperger syndrome is addictive behavior. This is directed at stimulation-inducing activities, such as playing with a certain toy or video game or watching television. People with Asperger syndrome can become completely focused on a single task or object, often unable to divert their attention elsewhere, even when prompted. CBD oil for anger and aggression is a welcomed option for many families who have previously tried medications traditionally used to help children with autism deal with strong emotions. As more research is completed on medical marijuana, CBD oil, and autism, scientists will have a better idea of how CBD interacts with the brain of a child with autism and why it is so effective. For those suffering from Asperger’s syndrome, cannabis helps them to unlock the creative and talented aspects of their minds. Both THC and CBD are effective in treating Asperger’s. Patients should look for high-quality medical cannabis with a high CBD to THC ratio. Tinctures and edibles are good for long-lasting effects. It is good to use leaves and bud together to up the CBD content when it is smoked or vaped for a quick fix.
  https://africacancerhub.com/forum/profile/sanfordpan9753/
  Scammers are using advanced tactics to appear legitimate. Scammers use a ‘fake maker’ to construct a realistic online presence to help sell the scam. They create fake company websites or clone real ones, fake banks with websites, official looking employment documents like offer forms, tax forms, personal information forms, and banking deposit information forms. This is why I’m broke 2020 weed edition! Welcome to the this is why i’m broke weed edition! We carefully selected the coolest most innovative… Background: Perceptions of tobacco, cannabis, and electronic nicotine delivery systems (ENDS) are continually evolving in the United States. Exploring these characteristics through user generated text sources may provide novel insights into product use behavior that are challenging to identify using survey-based methods. The objective of this study was to compare the topics frequently discussed among Reddit members in cannabis, tobacco, and ENDS-specific subreddits.

  Ответить
 • CandSmini
  CandSmini

  Wasserman W overnight cialis delivery This last failed IUI was extremely hard for me

  Ответить
 • amoriaTof
  amoriaTof

  The web site loading speed is amazing cialis for daily use Prescription polish and creams

  Ответить
 • BoloProke
  BoloProke

  These second generation methods were shown to have significantly more sensitivity for detecting Graves thyroid stimulating immunoglobulins than first generation tests 620 cialis daily

  Ответить
 • sat
  sat

  Serwisy regionalne W turnieju TRIPLE SHOOTOUT, aby wygrać cały turniej, musisz wygrać rozgrywki przy trzech stołach z rzędu (w tym przypadku również mogą być przewidziane nagrody dla większej liczby graczy). Na przykład w standardowym (9 graczy przy stole) pełnym turnieju w pierwszej rundzie zagra 729 zawodników przy 81 stołach. Gra przy każdym ze stołów potrwa do wyłonienia zwycięzcy. Pozostałych w turnieju 81 graczy zasiądzie w rundzie drugiej do gry przy 9 stołach. Gra ponownie będzie toczyć się do momentu, w którym jeden gracz będzie miał wszystkie żetony przy każdym ze stołów. Najlepszych 9 graczy zasiądzie przy finałowym stole w rundzie 3. i wyłoni zwycięzcę turnieju. To, że w pokera grają Rylik, Wiśniewski, Liroy czy Jan Tomaszewski to znak czasu. Moda na tę grę wielkimi krokami zmierza do Polski. – Jeszcze kilka lat temu, gdy grałem w piłkę w Niemczech, nikt tam nie interesował się pokerem. A teraz podobno jest to bardzo popularne. Ta fala zmierza w naszą stronę – mówi Piotr Reiss, jeden z najlepszych polskich piłkarzy i wielki fan pokera.
  https://rowanrzsr209035.bloggip.com/15516725/totalizator-sportowy-kasyno
  Powitalny bonus 100% wpłaty jest dostępny po dokonaniu pełnej rejestracji i wpłaty depozytu. Dobrą nowością jest to, że depozyt zostanie zwiększony niezależnie od jego wielkości, ale maksymalnie o 1000 złotych. Przydzielone bonusy mogą zostać wypłacone tylko jeden raz i nie ma możliwości założenia kilku kont, aby otrzymać kolejny Pan Kasyno bonus powitalny. Kasyno opinie w sieci potwierdzają wiarygodność operatora – ilość graczy, która zaufała Pan Kasyno stale rośnie, a my w tym fanklubie jesteśmy od lat. Was również zapraszamy do rejestracji na stronie Pan Kasyno i do odebrania bonusu od pierwszego depozytu – nie pożałujesz tej decyzji na pewno! Decydując się na dołączenie do Enzo Casino za pośrednictwem linku na naszej stronie, otrzymasz od kasyna 10 € darmowych pieniędzy. Możesz przetestować kilka gier i wygrać do 100 €. Dodatkowo otrzymasz 200% bonusu do maksymalnej kwoty 1500 €.

  Ответить
 • tabbice
  tabbice

  cheap generic cialis Airway management and perioperative concerns in acromegaly patients undergoing endoscopic transsphenoidal surgery for pituitary tumors

  Ответить
 • Neofs
  Neofs

  Vous bénéficiez d’un droit d’accès et de rectification de vos données personnelles, ainsi que celui d’en demander l’effacement dans les limites prévues par la loi. L’internet est en constante évolution ainsi un casino classé en tête peut ne plus l’être demain. Cependant, tous nos meilleurs casino en ligne ont été rigoureusement évalués pour apporter un divertissement unique. Vous pouvez jouer en toute tranquillité d’esprit. Nous encourageons fortement les joueurs à prendre leur décision en fonction de leurs priorités. Un autre avantage de ces méthodes, c’est que vous pouvez contrôler vos dépenses, en définissant vous-même une limite quotidienne pour votre divertissement. Quelle que soit la méthode de dépôt, casino ou machine à sous en ligne que vous choisissez, rendez-vous sur SlotsOnlineCanda.com avant tout – puis jouez!
  https://rylanigyo260360.bloggazzo.com/16741093/sites-de-jeux-en-ligne
  Premièrement, vous pouvez jouer au casino en ligne sans aucune inquiétude pour vos données personnelles. Elles sont stockées de façon sécurisée. Tant que vous jouez sur des casinos fiables, vous n’aurez rien à craindre pour vos informations bancaires non plus. Si ces sites n’étaient pas fiables, avec un service client parfait, pensez-vous vraiment qu’ils seraient aussi populaires auprès des joueurs français ? La réponse courte est que les casinos en ligne basés en France ne sont pas légaux en France. Pour être plus précis, les jeux de casino tels que la roulette et les machines à sous ne peuvent pas être inclus dans les sites de paris en ligne basés en France, tandis que le poker en ligne, les courses de chevaux et les paris sportifs sont tout à fait légaux et les opérateurs peuvent acquérir des licences de paris en ligne pour servir les clients.

  Ответить
 • Wammows
  Wammows

  Keep it at room temperature priligy amazon uk Thank you for submitting your manuscript to PLOS ONE

  Ответить
 • sulmick
  sulmick

  tamoxifen weight gain Posted on Aug 14, 2016 05 58PM

  Ответить
 • HoasseCew
  HoasseCew

  In MDA MB 231 cells, 15 min of vibrational stresses per day also reduced proliferation 13 free kamagra fast Hormones can cause your eyes to change during pregnancy and this can take several months after the birth of your baby to stabilize

  Ответить
 • ledeKerce
  ledeKerce

  priligy pills What is Osteonecrosis

  Ответить
 • innompupe
  innompupe

  In high profile divorces, thereГў is cialis generic Many of the drugs used in obstetric settings can be implicated in the development of serotonin syndrome

  Ответить
 • Fleevekef
  Fleevekef

  Ή συνδεθείτε με κάποια από τις παρακάτω υπηρεσίες Να θυμάσαι πως το πόκερ είναι πρώτα παιχνίδι ικανοτήτων και μετά τύχης. Που σημαίνει πως μακροπρόθεσμα ο καλός παίχτης βγαίνει πάντα κερδισμένος. Αλλά ας τα πάρουμε όλα από την αρχή. Limit – Σε αυτό το παιχνίδι πόκερ όλα τα πονταρίσματα και οι αυξήσεις είναι προκαθορισμένα. Αν και δεν είναι καθόλου δημοφιλές στα τουρνουά πόκερ, κάποιοι cash παίχτες το προτιμούν. Apo ekei k pera ego na po to allo Να θυμάσαι πως το πόκερ είναι πρώτα παιχνίδι ικανοτήτων και μετά τύχης. Που σημαίνει πως μακροπρόθεσμα ο καλός παίχτης βγαίνει πάντα κερδισμένος. Αλλά ας τα πάρουμε όλα από την αρχή. https://remingtonqgvj320865.timeblog.net/49516787/casino-parnitha Στοίχημα Livescore και η χρησιμότητά του H ενότητα του live στοιχήματος στο pamestoixima OPAP καλύπτει ικανοποιητική γκάμα από αθλήματα και αγορές, ενώ οι προσφερόμενες αποδόσεις βρίσκονται σε καλό επίπεδο. Από αθλήματα εκτός από ποδόσφαιρο και μπάσκετ, μπορούμε να βρούμε αγορές και live betting αποδόσεις για μια σειρά από σπορ όπως για παράδειγμα τένις, βόλεϊ, μπιτς βόλεϊ, μπάντμιντον, κρίκετ, χόκεϊ στον πάγο, κρίκετ, κ.α Το κουπόνι ΟΠΑΠ θα σας βοηθήσει να βρείτε τους αγώνες που προσφέρει μία από τις πιο διάσημες στοιχηματικές στην Ελλάδα. Το κουπόνι ΟΠΑΠ δεν είναι η ακριβέστερη λέξη για να αποδώσει το σύνολο των αγορών μιας στοιχηματικής, είναι όμως η πλέον κατανοητή στον Έλληνα παίκτη. Από τότε που εμφανίστηκε το στοίχημα για πρώτη φορά στη χώρα, το κουπόνι συνδέθηκε μαζί του.

  Ответить
 • ceaclesaf
  ceaclesaf

  levitra flagyl 500 mg compendium Manning has been treated extremely harshly from the beginning; he was held in conditions approaching torture, according to the UN, and the charge of aiding the enemy was seen by many as an overreach clomid dosing pct Knowledge of medicinal plants should be recorded and conveyed to the entire village for their sustainable use

  Ответить
 • Envenkada
  Envenkada

  How long can blood- forming stem cells last when properly stored buy azithromycin online without prescription

  Ответить
 • Spoogalay
  Spoogalay

  Doxycycline Lindox L Capsule and Doxycycline Lindox L Capsule CAP are indicated for treatment of the following respiratory tract infections clomid for low testosterone Help for Joint Pain from AIs

  Ответить
 • attescaph
  attescaph

  An erection problem occurs when a man cannot get or keep an erection that is firm enough for intercourse coupons for cialis 20 mg

  Ответить
 • barrigree
  barrigree

  The information provided in Special warnings and precautions for use of Paroxetina Ratiopharm 20 mg Comprimidos is based on data of another medicine with exactly the same composition as the Paroxetina Ratiopharm 20 mg Comprimidos is propecia worth it

  Ответить
 • MishMumma
  MishMumma

  Institute ethical committee approved the study protocol emla cream and priligy tablets The metabolite works by creating havoc with RNA polymerase, the enzyme critical for viral replication

  Ответить
 • illetbade
  illetbade

  Rogge slammed into a huge laboratory, The fat man with does garlic help lower your blood pressure his eyes closed only felt a soft and fragrant scent on his head, and then heard an exclamation, will skulcap help lower my blood pressure wealth gap between, can you drink a beer with blood pressure can you drink a beer with blood pressure medicine medicine Looking back on the past, which time did you not rely on expensive equipment and a large number can you drink a beer with blood pressure medicine of scrolls to gain an advantage over a powerful opponent cialis daily

  Ответить
 • Impaips
  Impaips

  achat levitra prix A nultiparticulate dosage form for oral administration of a therapeutic agent, comprised of a plurality of beads each coated with a composition comprising

  Ответить
 • injesia
  injesia

  buy clomid online Patients receiving tamoxifen developed more high grade tumours with less favourable prognosis

  Ответить
 • embabulse
  embabulse

  statefrom its current rate of 8 per hour to 9 by July 2014, and 10by January 2016, well above the current federal minimum wage of 7 how many viagra can you take

  Ответить
 • mafstaisa
  mafstaisa

  dasatinib will increase the level or effect of pazopanib by affecting hepatic intestinal enzyme CYP3A4 metabolism lasix dosage for edema

  Ответить
 • orepledge
  orepledge

  A sandwich this good deserves better bread stromectol canada buy

  Ответить
 • blealoben
  blealoben

  Talk to your doctor if you have any questions about Reclast doxycycline dosage for dogs Andarine does not aromatize, it is not suppressive when used properly, and it will not harm the liver

  Ответить
 • Typeskype
  Typeskype

  Thus, major global improvements in breast cancer can result from implementing what we already know works clomiphene goodrx coupon

  Ответить
 • poetleset
  poetleset

  priligy canada Long term tamoxifen treatments were conducted as constant chemical treatments of fish over 4 weeks with changes of fish water three times a week

  Ответить
 • ningutt
  ningutt

  buy tamoxifen citrate online 187 Most importantly, hysterectomy carries some serious risks including damage to the bowel, bladder and or ureter, hemorrhage requiring blood transfusion, return to theatre because of bleeding wound dehiscence, pelvic abscess infection, and venous thrombosis or pulmonary embolism

  Ответить
 • arecyCror
  arecyCror

  If no dose limiting toxicity was observed, patients were to receive 155 mg m 2 and 175 mg m 2 in subsequent courses stromectol kaufen ohne rezept

  Ответить
 • corsevofs
  corsevofs

  Received January 25, 2006 Revised February 14, 2006 Accepted February 28, 2006 Published online June 14, 2006 5 mg cialis generic india PMID 21073885 Free PMC article

  Ответить
 • optione
  optione

  bystolic hyzaar f buy cialis usa

  Ответить
 • errorse
  errorse

  ubi driven transgenic reporters are therefore suitable reagents for hematopoietic transplantation experiments, and their true multilineage expression offers a clear advantage over previously used transgene reporters lasix 12.5 That adds urgency to any decisions by the international community, he said

  Ответить
 • AnTipse
  AnTipse

  You are the weakest among the four senior brothers buy lasix warfarin ivermectina 6 mg para que sirve en humanos City fire marshals arrested Barbosa, of West New York, N

  Ответить
 • kerrusa
  kerrusa

  Asthma Medications to USA from India. nor vibrax comprar The following laboratory tests may be affected by progestins including Depo- Provera CI.

  Ответить
 • Beidids
  Beidids

  There may be inflammation or bleeding of the gums, which signals dental damage. doxycycline for epididymitis These two drugs have different mechanisms.

  Ответить
 • unensefer
  unensefer

  alternatives to tamoxifen I went through early menopause.

  Ответить
 • smerige
  smerige

  how to lose weight on tamoxifen Q How is testosterone deficiency diagnosed with lab testing.

  Ответить
 • unfopssug
  unfopssug

  PubMed Google Scholar. side effects of clomid

  Ответить
 • veffich
  veffich

  clomid over the counter 1 Kerin JF, Warnes GM, Quinn P, Jeffrey R, Godfrey B, Broom TJ, McEvoy M, Kirby C, Johnson M, Cox LW.

  Ответить
 • plettePed
  plettePed

  However, if you use a reputable pharmacy website, your personal information will be safe and protected cialis professional

  Ответить
 • Rainils
  Rainils

  cialis without a doctor’s prescription How is it safe to store Cialis pills on your desk or shelf

  Ответить
 • bahliaill
  bahliaill

  Physicians should discuss with patients the potential for CIALIS to augment the blood-pressure-lowering effect of alpha-blockers, and antihypertensive medications see WARNINGS AND PRECAUTIONS , DRUG INTERACTIONS , and CLINICAL PHARMACOLOGY where to buy cialis cheap Facial flushing Symptoms similar to the flu Blurred or hazy vision

  Ответить
 • Embontent
  Embontent

  Ticket prices for this outdoor concert incldues beverages and light snacks buy cialis online using paypal Re told no prescription is necessary

  Ответить
 • Igniguida
  Igniguida

  The mean age of all subjects was 54 years range 14 – 90 years with the majority of subjects being Caucasian 81 and female 78 can you buy priligy As mentioned before, this makes buying online the easy part you can check these online prices and compare to each other

  Ответить
 • nealief
  nealief

  97 210 6 pillole Compra 20mg x 180 pillole 669 where to buy priligy in malaysia

  Ответить
 • Enectem
  Enectem

  Basically, you fill out a written form, where you must provide the details of your basic info, medical history, symptoms, and more cialis online ordering

  Ответить
 • Theatte
  Theatte

  That s an average savings of 50 generic cialis

  Ответить
 • Polbort
  Polbort

  stromectol for sale Viagra Generika Test

  Ответить