Третина світового багатства належить жінкам: де вони живуть і як розпоряджаються грошима

Де жінки заробляють найбільше, як вони інвестують, що заважає їм заробляти більше і як складається ситуація з жіночим добробутом в Україні? Сьогодні хочу поговорити з вами про роль жінки у світовому бізнесі, про гендерні стереотипи та про те, як світова спільнота поступово приходить до гендерної рівності.

Міжнародна консалтингова компанія BCG випустила нове дослідження серії Women in Wealth – «Як жінки розпорядяться своїм капіталом в наступному десятилітті». Як випливає з його результатів, в останні чотири роки (2016-2019) середньорічний світовий приріст капіталу в руках жінок становив 6,1%, додаючи в середньому щорічно по $5 трлн. Згідно з дослідженням в найближчі 3 роки ми будемо спостерігати тенденцію зростання в геометричній прогресії.

Де живуть найбагатші жінки

За даними кінця 2019 року, жінкам належало $70 трлн – 32% від загальносвітового обсягу. Найбільша частка припадає на країни Північної Америки ($35,4 трлн) США, далі йдуть Західна Європа ($14,3 трлн) і Азія (без Японії, $13 трлн).

У трійці лідерів з жіночого добробуту серед країн Європи Великобританія ($ 2846 млрд), Німеччина ($ 2394 млрд) і Франція ($ 2128 млрд). З урахуванням впливу пандемії коронавіруса і за базовим, і найбільш ймовірним сценарієм, до 2023 року загальносвітовий статок жінок може досягти $93 трлн.

Найбільш швидкозростаючим в цьому плані регіоном стане Азія (за винятком Японії, її автори дослідження розглядають окремо). Очікується, що азійські жінки будуть додавати понад $1 трлн на рік протягом наступних чотирьох років. До 2023 року вони будуть мати більше активів, ніж будь-який інший регіон світу, крім Північної Америки.

Японію дослідники розглядають окремо. Через культурні особливості та відокремленість, японки стикаються з більш серйозними проблемами на шляху бізнес-інтеграції. В кінці 2019 року, добробут японських бізнесвумен оцінювався у $2,7 трлн, а темпи зростання, в порівнянні з іншими азійськими країнами залишаються на суттєво нижчому рівні.

Що стосується Західної Європи, їй прогнозують зниження темпів зростання добробуту жінок, яке може привести до збільшення розриву з Північною Америкою та Азією. Латинська Америка, Східна Європа і Близький Схід, навпаки, обіцяють сильний приріст у найближчі чотири роки. Особливо цікава ситуація на Близькому Сході: тут зростання обумовлене підвищенням політичної та економічної стабільності в регіоні, а також поліпшенням доступу жінок до медичного обслуговування та освіти. Сьогодні в початкових школах арабських країн в середньому вчиться стільки ж дівчаток, скільки і хлопчиків, а в університетах число жінок у 22 арабських країнах перевершує на 15% число студентів-чоловіків.

Як жінки розпоряджаються грошима

В Україні жінки вважають за краще зберігати заощадження на банківських рахунках і в депозитах – їх частка в загальному обсязі торік досягла 44% (середньосвітове значення – 25%). Традиційно популярні в інших регіонах варіанти, наприклад, страхування життя і пенсії, в українок не мають попиту.

В індустрії управління активами зберігається звичка думати про клієнтів-жінок за залишковим принципом, зазначають автори дослідження. Багато банків продовжують розглядати чоловіків як тих, хто приймає основні фінансові рішення – через це у жінок може створюватися враження, що вони не отримують повноцінний сервіс. Продукти, таргетовані на клієнтів-жінок, які з’явилися на банківському ринку, часто бувають або поверхневими, або відображають застарілі ідеї про роль жінок в управлінні своїми фінансовими справами. 64% жінок, які взяли участь в опитуванні, вважають, що їх банк або інший постачальник послуг з управління активами працюють з ними не досить ефективно. Жінки, які працюють і представники груп з високим рівнем добробуту висловлюють невдоволення цією проблемою найбільш гостро.

Дослідження BCG виявило п’ять факторів, які впливають на інвестиційні рішення жінок:

– розрив в оплаті праці між чоловіками та жінками;

– необхідність в гнучкому графіку;

– декретна відпустка;

– більша тривалість життя;

– менша толерантність до ризику.

Всі ці фактори, на думку авторів дослідження, говорять про те, що жінки більше схильні до планування ключових подій та етапів життя. Для них багатство – це спосіб для досягнення цілей, а не самоціль. Інвестиційні рішення жінки приймають на основі фактів, а не інтуїції, намагаючись диверсифікувати ризики. Перевагу вони віддають довгостроковим інвестиціям і більшим обсягам ліквідності.

Що допомагає жінкам заробляти більше

Автори дослідження називають три фактори, які сприяють підвищенню добробуту жінок і є актуальними для всього світу, а не для одного конкретного регіону:

– рівність оплати праці;

– підприємницька діяльність;

– керівні посади.

Розвиток в цих напрямках йде нерівномірно. Так, участь у ринку праці зростає набагато швидше, ніж рівність в його оплаті. Розрив в успішності дотримання цих факторів між різними регіонами також дуже великий: наприклад, в Північній Америці жінки становлять приблизно половину всіх висококваліфікованих працівників у порівнянні з 20-40% у більшості країн, що розвиваються.

В Україні й ряді інших країн експерти вироблять на додаток до цих трьох ще один важливий фактор – політичні повноваження. Причому він, на їхню думку, є для України найбільш значущим.

Стереотипи на шляху розвитку жіночого добробуту

У своїй фінансовій діяльності жінки часто стикаються з застарілими установками і стереотипами, які заважають найбільш ефективно брати участь в управлінні активами.

Багато опитаних в рамках дослідження жінок говорили, що відчувають, як з ними розмовляють «зверху вниз» з питань управління майном, і що консультанти часто припускають, що гроші у жінки – від її чоловіка або сім’ї. Одна жінка-учасниця поділилася, що через кілька днів після того, як вони з чоловіком вперше зустрілися з новим консультантом, той відправив їм пакет з документами для її чоловіка і браслет для неї, хоча жінка була основним добувачем в родині.

На думку авторів дослідження, визнаючи, що жіночий сегмент – широка можливість для бізнесу, і відповідним чином змінюючи свій підхід, орієнтуючись на потреби конкретного клієнта, а не її стать, гравці, які керують капіталом ринку, можуть зробити наступні десятиліття визначальним для розвитку добробуту жінок.

Читайте также:   Вас хорошо встретили по одежке? Пришло время поговорить, что делать для того что бы проводили по Уму!

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.
Нет комментариев

Напишите комментарий

Your email address will not be published. Required fields are marked *