5 європейських країн з м’яким податковим режимом для компаній

Ельвіра Гаврилова

Українські великі та дрібні підприємці часто замислюються про реєстрацію бізнесу і його розширення на території європейських країн. Багато країн ЄС пропонують не тільки спрощену і лояльну для бізнесу законодавчу базу, а й оптимальні умови оподаткування. Ось список з 5 найбільш приємних країн, на які варто звернути увагу українському бізнесменові.

Естонія

Естонія відома доброзичливим ставленням чиновників до бізнесу і розвиненою цифровою інфраструктурою. Практично всі бізнес-процеси можна контролювати онлайн – реєструвати компанію, подавати звіти, ставити питання державним службам тощо. Крім того, у вас є можливість отримати ВНП.

Податкові переваги:

 • Відсутні податки на нерозподілений прибуток. Податок на прибуток сплачується тільки тоді, коли компанія вирішила розподілити дивіденди між своїми власниками.
 • Ставка корпоративного податку на розподілений прибуток становить 20% (в деяких випадках може застосовуватися знижена ставка в розмірі 14%).
 • Ставка ПДВ на деякі товари та послуги становить 0% і 9%. Стандартна ставка ПДВ – 20%.
 • Договори про уникнення подвійного оподаткування з 59 країнами світу, включаючи Україну.

Литва

Литва приваблює підприємців недорогою робочою силою і відносно низькими податковими ставками. Процес реєстрації компанії відносно недорогий і швидкий. Крім того, вам не обов’язково знати литовський для комфортного спілкування, адже російською говорить великий відсоток населення країни! Більшість бізнес-операцій можна здійснювати онлайн.

Податкові переваги:

 • Податок на прибуток – 15% (за деяким винятком). Наприклад, знижена ставка в розмірі 0-5% передбачена для компаній, у яких не більше 10 співробітників з доходом не більше EUR 300 тис. на рік.
 • Стандартна ставка податку на дивіденди – 15%, але законодавством передбачено пільговий режим оподаткування при дотриманні вимог до частки участі та терміну володіння акціями компаній.
 • Відсутність валютного контролю.
 • Податок на роялті та проценти – 10%, але є можливість звільнення за угодами про уникнення подвійного оподаткування або Директиви ЄС.
 • Стандартна ставка ПДВ – 21%, але до деяких товарів і послуг застосовуються пільгові ставки 9%, 5% або 0%.
 • Договори про уникнення подвійного оподаткування з 55 країнами світу.

Латвія

Латвія також є популярним напрямком для реєстрації бізнесу. Справа не тільки в географічній близькості, але і в простоті оформлення компанії та мінімальних вимогах по наявності статутного капіталу. Інвестиції в основний капітал підприємства в Латвії в розмірі від EUR 50 000 (за умови щорічних податкових виплат компанії від EUR 40 000) дозволять також отримати ВНП країни.

Податкові переваги:

 • Відсутні податки на нерозподілений прибуток. Податок на прибуток сплачується, коли компанія розподіляє дивіденди власникам.
 • Базова ставка корпоративного податку на розподілений прибуток становить 20% (але може бути збільшена до 25%).
 • Мікропідприємства платять фіксований податок 15% і звільняються від утримання податку з зарплат, а також сплати податку на прибуток при дотриманні ряду умов (зокрема, оборот не повинен перевищувати EUR 40 000 на рік).
 • ПДВ в Латвії становить 21%, але для деяких видів товарів і послуг – 12%, 5% і 0%. При здійсненні операцій всередині Євросоюзу, а також при експорті товарів за межі Євросоюзу, ПДВ становить 0%.
 • Договори про уникнення подвійного оподаткування з 62 країнами світу, включаючи Україну.

Мальта

Багато компаній реєструються на Мальті через хорошу репутацію країни, політичну стабільність, відмінну якість банківських послуг і, звичайно, цікаві умови для податкового планування. Однією з найбільш вигідних схем для акціонерів є створення на Мальті дворівневої структури, що складається з холдингової та дочірньої компаній. Мальта також відома своїми популярними програмами отримання ВНП і громадянства через інвестиції. Під час всесвітнього карантину мальтійський уряд розглядає заходи з дистанційного приймання і розгляду заяв від інвесторів.

Податкові переваги:

 • Податок на прибуток компанії на Мальті становить 35%.
 • Дохід мальтійської компанії, отриманий в якості дивідендів і приросту капіталу від закордонної компанії, буде виключений з оподаткування на Мальті, якщо мальтійська компанія має «кваліфіковану участь» в закордонній компанії.
 • Виплата дивідендів з мальтійської компанії не обкладається податком у джерела за умови, що одержувачі дивідендів не є резидентами Мальти і/або не діють від їх імені.
 • Мальтійська компанія не несе валютних ризиків, оскільки сплата податків на прибуток, як і повернення, проводиться в тій валюті, в якій вона була отримана.
 • Договори про уникнення подвійного оподаткування з 80 країнами світу, включаючи Україну.

Кіпр

Після вступу до ЄС Кіпр істотно змінив свою законодавчу структуру, податкову систему і правила ведення звітності, що перетворило Кіпр з офшору в низькоподаткову юрисдикцію з хорошою репутацією. Членство Кіпру в ЄС дозволяє компанії отримати номер платника ПДВ, що відкриває перспективи зміцнення ділових зв’язків і розвитку міжнародної торговельної діяльності з країнами Євросоюзу. Кіпр, як і Мальта, дозволяє отримати ВНП і громадянство через інвестиції, що робить країну ще більш привабливою для інвесторів.

Податкові переваги:

 • Одна з найнижчих ставок корпоративного податку в ЄС – 12,5%.
 • Дивіденди, отримані кіпрською компанією від нерезидентів, які не підлягають оподаткуванню на Кіпрі.
 • Виплати дивідендів і відсотків, які здійснюються податковими резидентами Кіпру на користь нерезидентів, звільняються від податку на дохід у джерела.
 • Компанія, зареєстрована на Кіпрі, звільняється від сплати податку на прибуток з доходів від нерезидентів, якщо директором компанії є нерезидент Кіпру, і компанія не веде свою діяльність на Кіпрі.
 • Прибуток, отриманий постійним представництвом кіпрської компанії за кордоном, може звільнятися від оподаткування на Кіпрі (при дотриманні ряду умов).
 • Ставка ПДВ варіюється від 0% до 19%. Компанія може бути звільнена від сплати ПДВ, якщо надає свої послуги й товари нерезидентам Кіпру.
 • У липні 2015 року на Кіпрі був введений статус «особа без доміцілія» (non-domiciled resident) стосовно фізичних осіб. Практично це означає, що особи, які хочуть переїхати на Кіпр і стати податковими резидентами Кіпру, будуть звільнені від прибуткового податку і внеску до Фонду оборони протягом 17 років після переїзду на Кіпр, якщо вони отримують тільки пасивний дохід (наприклад, дивіденди, роялті, відсотки тощо).
 • Договори про уникнення подвійного оподаткування з 64 країнами світу, включаючи Україну.

На що звернути увагу при виборі юрисдикції:

 1. Розмір статутного капіталу при реєстрації компанії.
 2. Ставка корпоративного податку й особливі умови при розподілі прибутку.
 3. Договір про подвійне оподаткування з вашою країною.
 4. Умови для резидентів і нерезидентів.
 5. Захист активів компанії.
 6. Валютні ризики.
 7. Оподаткування для фізичних осіб.
 8. Чинні правила про контрольовані іноземні компанії (КІК).
 9. Вартість створення та обслуговування компанії.
 10. Наявність необхідної інфраструктури (банки, провайдери тощо.).

Податкова система кожної країни має свої особливості, і при виборі кращої юрисдикції варто розглядати кожну конкретну ситуацію: вид діяльності компанії, її організаційно-правову форму, мету власника, бажання або небажання стати резидентом країни та багато іншого. 

 

Читайте также:   Як подолати стрес: 6 перевірених методів

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.
Нет комментариев

Напишите комментарий

Your email address will not be published. Required fields are marked *