Більшість людей воліли б, щоб їх замінили роботами, а не іншими людьми

Для багатьох людей втрата роботи стає справжнім ударом. Однак тяжкість психологічної травми, отриманої фразою «ви звільнені», може залежати від того, хто займе робоче місце, що звільнилося – людина або машина. Такий висновок зробили вчені з Мюнхенського технічного університету. В ході нової роботи вони провели ряд опитувань.

У першому взяли участь 300 осіб. Їх попросили уявити, що компанії, в якій вони працюють, належить звільнити співробітника і замінити його або роботом, або іншою людиною. Якщо питання полягало в тому, ким би добровольці вважали за краще замінити звільненого колегу, 62 % вибрали б іншу людину. Але коли учасників попросили уявити, що під автоматизацію підпадають вони самі, лише 37% віддали перевагу, щоб їх замінила інша людина, а не робот.

Читайте также:   Вчені відтворили «життя на Марсі»

В іншому дослідженні взяли участь 251 осіб. Учасників попросили оцінити ступінь негативних емоцій (таких як смуток, гнів чи розчарування) у ситуаціях, описаних вище. Респонденти зізналися: передача свого робочого місця роботу викликає у них менш негативні емоції, ніж втрата роботи на користь іншого працівника. У той же час, бажання начальства замінити їх колег роботами викликало б у них більш негативну реакцію, ніж якби на місце звільнених співробітників повинні були прийти інші люди.

У третьому опитуванні взяли участь 296 працівників промислових підприємств і 361 менеджер. Більшість з них також повідомили, що вважали за краще б бути заміненими саме роботами, а не іншими людьми, оскільки в такому випадку вони б почувалися менш ущемленими в професійному плані.

Читайте также:   Бессмертие ТОП 10 научных тайн

Нарешті, в четвертому дослідженні вчені опитали 275 осіб, які недавно втратили свою роботу. Респондентів попросили оцінити, наскільки вони пов’язують втрату роботи з втручанням технологій або ж заміною на іншого працівника, а також як змінилася їхня думка про власні професійні якості в результаті втрати роботи. З’ясувалося, що втрата роботи іншої людини була пов’язана з погіршенням професійної самооцінки більше, ніж втрата роботи при автоматизації процесу.

Фахівці вважають, що такі відповіді пов’язані зі сприйняттям роботів людьми. Якщо людину позбавляють робочого місця і віддають його іншій людині, це завдає удару по самооцінці першого: він починає сумніватися у власній компетентності. Тим часом машини, позбавлені особистості, викликають менше емоційних реакцій і так званих соціальних порівнянь.

Читайте также:   Сверхскоростные вакуумные тоннели соединят аэропорты Лондона

Наостанок вчені підкреслюють, що незважаючи на те, що автоматизація процесів виявилася краще, втрата роботи в будь-якому випадку є психологічним ударом, а тому державам важливо вже сьогодні почати розробляти програми підтримки – не тільки матеріальної, а й психологічної – для тих людей, які в майбутньому позбудуться робочих місць через автоматизацію.

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.
Нет комментариев

Напишите комментарий

Your email address will not be published.