«Творець» COVID-19: як Білл Гейтс став об’єктом атаки прихильників теорії змови

У лютому в інтернеті набрала популярність теорія, що мільярдер Білл Гейтс пов’язаний з пандемією коронавіруса COVID-19 і навіть використовує її, щоб захопити контроль над людством. Такі теорії легко створюються і приймаються на віру людьми, які потрапили в сильний стрес і тими, хто втратив почуття внутрішнього контролю, пояснюють експерти

Суть проблеми. 21 січня користувач Twitter, пов’язаний з конспірологічною спільнотою QAnon, написав, що Білл Гейтс заздалегідь знав про пандемію COVID-19. Автор твіту зробив свій висновок з того факту, що британський Інститут Пірбрайта, який фінансується фондом Білла Гейтса і його дружини Мелінди, володів патентом, який захищає розробку ослабленої форми коронавіруса, яка потенційно може використовуватися в якості вакцини для профілактики респіраторних захворювань у птахів та інших тварин. Користувачі соціальних мереж підхопили цей висновок. Після цього старе відео на TED Talks, де Гейтс розповідає про загрозу нового вірусу, почали поширювати противники вакцин. За кілька тижнів воно набрало 25 млн переглядів. Ситуацію частково погіршила і колонка Гейтса від 31 березня в The Washington Post, в якій він стверджує, що США втратили можливість стримувати поширення коронавіруса.

Який масштаб кампанії. За даними компанії Zignal Labs, яка займається аналітикою медіа, дезінформація про участь Гейтса в створенні та розповсюдженні коронавіруса зараз найпопулярніша з усіх помилкових теорій про COVID-19. Медіааналітіка нарахували близько 16 000 постів на Facebook, які прокоментували і лайкнули майже 900 000 разів. На YouTube 10 найпопулярніших відео, що поширюють інформацію про зв’язок Гейтса і COVID-19, в березні та квітні були переглянуті 10 млн раз. Всього з лютого по квітень ця теорія згадувалася 1,2 млн разів в соціальних мережах і в передачах на ТБ. В результаті Білл Гейтс і коронавірус «перемогли» теорію про те, що люди стають жертвами COVID-19 через радіохвилі 5G.

Про що йшла мова насправді. У квітні 2015 року, коли в Африці бушувала епідемія лихоманки Ебола, Білл Гейтс виступив на платформі TED Talks. «Коли я був дитиною, ми всі боялися ядерної війни, тримали в підвалах будинків консерви і запаси води. Але зараз світ стоїть перед загрозою серйозного вірусу, який може забрати життя понад 10 млн людей по всьому світу», – сказав Гейтс. Він зазначив, що багато інвестицій направляються на стримування ядерної зброї, але варто було б інвестувати в запобігання ймовірних епідемій. «Ми не готові зараз до глобальних епідемій. Ні об’єднань епідеміологів, підготовлених лікарів», – резюмував Гейтс. Ебола, на щастя, не поширювалася повітряно-крапельним шляхом, тому була локалізована в Африці. Але наступний вірус, попередив мільярдер, може виявитися набагато небезпечнішим, він може передаватися через повітря, а заражені люди не будуть мати ніяких ознак хвороби. Виходить, Гейтс з великою точністю описав ознаки коронавірусной інфекції COVID-19, пандемію якої ми спостерігаємо сьогодні.

Хто такі QAnon. Рух зародився в жовтні 2017 року, після того як на іміджбордах 4chan користувач Q, який називав себе одним із близьких радників Дональда Трампа, почав активно розповідати про те, як нібито насправді йдуть справи у верхівці політичної еліти США. Наприклад, він писав про існування масштабної міжнародної схеми сексуальної експлуатації дітей, до якої залучено лідери Демократичної партії США і багато американських знаменитостей, і яку нібито готується викрити Трамп.

Як відреагував Білл Гейтс? «Звинувачення людини в створенні коронавіруса звучить певною мірою дивно, – сказав Білл Гейтс в інтерв’ю CNN. – Я не думаю, що в це вірить якесь значуще число людей. Але є люди, які хочуть дивитися на коронавірус крізь призму політики, а не науки, і це може привести до дивних поглядів на проблему, що не дозволяє говорити правду або подивитися на реальні цифри раціонально». Ще у 2008 році Гейтс відійшов від оперативного управління Microsoft і зосередився на благодійності. Разом з дружиною Меліндою він очолює найбільший у світі приватний благодійний фонд, обсяг якого на кінець 2018 року склав $46,8 млрд. Робота організації спрямована на поліпшення глобальної системи охорони здоров’я і набула особливої ​​актуальності на тлі пандемії коронавіруса – бізнесмен є давнім пропагандистом ідеї про важливість загальної вакцинації. Сьогодні фонд спонсорує сім найбільш перспективних компаній, що розробляють вакцину від COVID-19, а також виділив $10 млн на допомогу медичним працівникам в Китаї та Африці. Втім, сам мільярдер не вірить в те, що виробництво вакцини почнеться вже в цьому році. Він вважає, що процес буде запущений лише через рік-два.

Як боротися з «фейкньюс». Світова практика придумала два способи боротьби. Перший – це штрафи або кримінальне покарання, але цей метод працює погано і дуже мало де застосовується. В Україні при цьому за поширення «свідомо неправдивої інформації» передбачувана матеріальна відповідальність.

Другий спосіб – це підвищення медіаграмотності, курси з розвитку навичок пошуку першоджерела, а також створення сайтів, де швидко аналізуються фейки і чутки, щоб людина, отримавши повідомлення в чаті, змогла швидко його перевірити

Читайте также:   Кайлі Дженнер і Каньє Уест стали найбільш високооплачуваними зірками у світі

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.




Нет комментариев

Напишите комментарий

Your email address will not be published.