Створені перші в світі роботи повністю з живих клітин

За допомогою алгоритмів штучного інтелекту вчені вперше створили роботів, які цілком і повністю складаються з живих клітин. Вони прозвали їх ксеноботами, це субміліметрові кульки, що містять від 500 до 1000 осередків, здатних переміщатися по чашці Петрі, самоорганізовуватися та навіть переносити крихітні корисні вантажі.

Ксеноботи не схожі ні на який інший живий організм, з яким людство коли-небудь стикалося. Однак можливостей для них багато – від адресного доставлення ліків до відновлення навколишнього середовища. Їх не можна віднести ні до традиційних роботів, ні до будь-якого виду тварин. За словами вчених, це новий клас артефакту – живий програмований організм.

Для створення ксеноботів довелося залучити суперкомп’ютер і алгоритм, який міг би фактично зібрати кілька сотень клітин серця й шкіри жаби в різних конфігураціях (щось на зразок конструктора LEGO). Вчені тільки вказували бажаний результат – наприклад, пересування – і алгоритм створював відповідні проекти, націлені на досягнення цього результату. Було створено тисячі конфігурацій з різним рівнем успіху. Найбільш вдалі варіанти вдосконалювалися, для них підбирали відповідні клітини африканських жаб. Це була кропітка робота з використанням мікроскопічних щипців і електрода. Коли вона була закінчена, ксенобот міг пересуватися відповідно до заданих умов: клітини шкіри з’єднували та утримували «організм», а клітини серця шляхом скорочень змушували його рухатися.

Читайте также:   Депутат розповів, чому 10 червня не запрацювали кінотеатри і коли вони відкриються тепер

Ці створіння переміщалися у водному середовищі протягом тижня без необхідності в додаткових поживних речовинах, оскільки вже містили запаси енергії у вигляді ліпідів і білків. Ксеноботи рухали об’єкти в реальному світі, могли спонтанно почати працювати разом, переміщаючись круговими рухами. Ці істоти не можуть розвиватися та розмножуватися самі по собі, оскільки репродуктивних органів у них немає. Коли в клітинах закінчуються поживні речовини, вони просто перетворюються в скупчення мертвих клітин. Біорозложення дає їм перевагу перед роботами, створеними з пластику й металу.

 

Попри колосальні можливості їх застосування з користю для людини, вчені з обережністю розглядають варіанти взаємодії з клітинами нервової системи або перетворення ксеноботів в біозброю.

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.
Нет комментариев

Напишите комментарий

Your email address will not be published.