Корпоративна практика: «Ляльковий театр: як маніпулювати своїми співробітниками»

Корпоративна практика: «Ляльковий театр: як маніпулювати своїми співробітниками»

Шкідливі поради з управління співробітниками, від яких виграють усі

Керівник, який стимулює і мотивуює своїх співробітників, і керівник-маніпулятор – як хороший і поганий поліцейські з голлівудських фільмів. Перший відкрито і чесно стимулює підлеглих до дії. Другий – керує людьми шляхом обману, залякування, фальшивих обіцянок і приховування своїх справжніх намірів. У результаті – зниження авторитету менеджера, стресова атмосфера в колективі і втрата залученості персоналу в роботу компанії в цілому.

Але давайте покладемо руку на серце і спробуємо відповісти чесно: ви своїм персоналом ніколи не маніпулювали? У ситуації, коли у компанії не вистачає ресурсів для вибудовування ефективної системи мотивації (та й взагалі – їх просто не вистачає, ресурсів), керівник іноді змушений вдаватися до деякого роду маніпуляцій, щоб домогтися виконання планів і завдань. У той же час ми розуміємо, що маніпуляція небезпечна. Які ж прийоми допустимі?

1. Гра з дистанцією

Увага керівника – цінний ресурс, яким багато менеджерів інтуїтивно і цілком успішно користуються. Коли бухгалтер здає квартальний звіт, менеджер, йдучи в бухгалтерію, запасається шоколадкою. Коли співробітник робить важливу роботу, менеджер взагалі готовий хоч в футбол грати з підлеглим, якщо треба. По суті, це не вважається справжньою маніпуляцією.

Маніпуляція – періодична штучна зміна дистанції з підлеглим, видалення або наближення співробітника в залежності від ситуації. І переважна більшість людей позитивно реагують на скорочення дистанції між керівником і підлеглим. Щоб привернути до себе увагу начальника, люди готові працювати краще і більше, частіше залишатися на понаднормові. Такого роду маніпуляція цілком допустима і не тягне негативних наслідків для іміджу керівника, якщо, звичайно, при зближенні він не переходить меж допустимого, коли хтось із співробітниць, наприклад, починає думати, що він в неї закоханий.

Читайте также:   Педагоги звернулися до Кабінету міністрів з проханням підвищити зарплати з 1 вересня

2. Постелити «червону килимову доріжку»

Майстерний маніпулятор – тонкий психолог, адже успішною може бути лише та маніпуляція, яка залишається викритою. В ідеалі її об’єкт навіть залишається задоволений тим, що, скажімо, допоміг іншій людині. Класичний приклад з літератури: Том Сойєр, якому веліли пофарбувати паркан, так розписав іншим дітям привабливість цього процесу, що вони, вважаючи це заняття своїм привілеєм, зробили роботу за нього. Розкриємо механізм даної маніпуляції: ті, ким маніпулював Том Сойєр, отримали обгрунтування своїх дій, розуміння їх значимості і причетності до важливої ​​справи. Спробуйте провернути це зі своїми співробітниками. Обгрунтуйте співробітнику підвищення плану продажів, покажіть, як це важливо для компанії і який великий внесок у важливу справу зроблять саме вони. Якщо ви до того ж дасте людині нову, більш авторитетну і звучну посаду, можна буде сміливо сказати, що ви «постелили тому, хто програв, червону килимову доріжку».

Читайте также:   В Одесі відбулася перша в історії України поставка нафти з США

3. Мистецтво визнання заслуг

Найбільша цінність для співробітника – визнання. Дослідження американської компанії Health Stream Research, засноване на опитуванні більш ніж 200 000 респондентів, показало, що 79 % працівників звільняються через недостатню оцінку компанією їхніх заслуг. Хороший керівник завжди похвалить співробітника за якісно виконану роботу. Все логічно і правильно. Але за допомогою компліменту можна точно так само маніпулювати персоналом. Просто похваліть співробітника, навіть якщо все відбувається в штатному режимі і людина не робить нічого видатного. Наприклад, доручаючи ще одну задачу і без того сильно завантаженому підлеглому, супроводьте це словами: «Ти найрозумніший і найвідповідальніший співробітник, я не можу довірити цей проект нікому іншому». Вищий пілотаж – комплімент, який одночасно є невеликий «шпилькою» на власну адресу: «Як ви примудрилися вирішити це питання так швидко? Я вчора просидів над ним три години, а ви розібралися в два рахунки. Зробіть, будь ласка, ще ось це… » І пам’ятайте про «ефект Бенджаміна Франкліна»: людина, яка вам одного разу допомогла, з великою часткою ймовірності погодиться допомогти ще раз. Ось чому лестощі і похвала – довгограючі маніпулятивні інструменти.

4. Маніпуляція причетністю

Найнебезпечніша маніпуляція, якої ніколи не варто допускати, – це брехня, обіцянки, які ніколи не будуть виконані. Чесно працювати там, де тебе відверто обманюють, не хоче ніхто. Однак створення привабливого образу майбутнього компанії в очах персоналу обманом не є. У той же час ситуація, коли ви малюєте людині картину майбутнього, але при цьому нічого конкретного не обіцяєте, і до того ж пропонуєте їй зарплату трохи нижче за ринкову, по суті, є маніпуляцією. І в даному випадку мова йде про маніпулювання почуттям причетності. Керівник може просто допомогти співробітникові намалювати привабливу картину його перспектив. Розповідаючи про можливості кар’єрного росту (без прямих обіцянок), ви формуєте більш міцний зв’язок співробітника з компанією і спонукаєте його краще працювати. В іноземних фірмах часто проводять «вступний інструктаж». У нас за цим терміном зазвичай криється ознайомлення з правилами охорони праці, а за кордоном пропонується спеціальний тренінг для занурення в корпоративну атмосферу. Керівники кожного з напрямків розповідають новим співробітникам про те, як влаштований їхній департамент, знайомлять з місією, цілями, досягненнями компанії. Співробітники заражаються корпоративним духом, починають відчувати свою причетність до чогось важливого, будують райдужні плани про те, як будуть рости і разом з компанією рухатися вперед.

Читайте также:   Сигнал інвесторам: Україна піднялась в рейтингу Світового банку

Читайте також: ОТРИМАТИ ПОЛЬСЬКЕ ГРОМАДЯНСТВО ПРОСТІШЕ ПРОСТОГО

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.