Венчурний бізнес перестав бути ринком стартапера, ставши ринком інвестора

Ніколи ще мільярди людей не виявлялися замкненими у своїх будинках на такий довгий термін. Пандемія коронавіруса вдарила по планеті з розмаху, вибивши багатьох вершників з сідла, істотно обтяжать ношу других і повністю знищивши третіх. Вірус, з огляду на свою масштабність і несподіваність, повністю змінив світ, який вже ніколи не буде колишнім. Трансформації торкнулися всіх сфер бізнесу, і венчурний – не виняток. Через пандемію венчурний бізнес перестав бути ринком стартапера, ставши ринком інвестора. Багато компаній вже знизили свої оцінки в рази, а фаундери  змушені миритися з тим, що їх частка в бізнесі істотно розмивається вже на ранніх раундах фінансування.

Глобальна криза

Не можна сказати, що криза – це щось зовсім нове. Подібні події, включаючи масштабні пандемії, траплялися і раніше. Чого тільки варта епідемія іспанки, що бушувала у 18-20-х роках минулого століття. Масштаб COVID-19, на щастя, не настільки вражаючий. Але заходи, що вживаються урядами багатьох країн дійсно безпрецедентні. Фактично, багато індустрій, такі як туризм, потрібно буде будувати з нуля. Буде переосмислено багато аспектів життєдіяльності в розвинених країнах у сфері охорони здоров’я і логістики, компанії глибоко переосмислять свої бізнес-процеси, по-іншому ставитимуться до автоматизації, на порядок денний постане питання роботи розподілених і віддалених команд (те, що раніше було долею стартапів), багато людей змінять свої звички, змінивши ставлення до роботи з дому, відряджень, телемедицини, придбання товарів і послуг онлайн, доставлення продуктів харчування і багато чого іншого.

Наведу приклади. Yelp оголосила про звільнення понад 1000 співробітників і зменшила компенсації керівників на 30-40%, а виручка компанії, як очікується, впаде на 56%. Airbnb очікує скорочення виручки на 56%. Через масовий відхід з ринку малого та середнього бізнесу Google і Facebook разом втратять понад $50 млрд виручки в цьому році (50% виторгу Google становить саме малий і середній бізнес).

Але багато стартапів, як це бувало і раніше, осідлають нові для себе ніші та патерни поведінки й намагатимуться капіталізувати ці зміни. Яскравим прикладом таких змін в минулу кризу може служити та ж Airbnb. Компанія запустилася в іпотечну кризу в США у 2007 році. Багато американських родин під час кризи зіткнулися зі зростанням орендної плати та загрозою боргів за іпотекою. Наслідки іпотечної кризи в США спричинили світову економічну кризу, яка змусила мандрівників урізати бюджети. У цей момент і склалися сприятливі умови для розвитку компанії. Завдяки Airbnb майже половина клієнтів сервісу змогли зберегти житло шляхом здачі своїх приміщень в оренду, а мандрівники отримали новий формат проживання.

Хто виграв?

На відміну від минулих криз, ця була занадто раптовою і розвивається дуже швидко і масштабно. Спалах коронавіруса відразу вдарив по безлічі галузей економіки від промислового виробництва до туризму. Першим удар на себе взяли стартапи в індустрії подорожей і гостинності, пасажирських і вантажоперевезень. З початку року вже оголосили про закриття такі компанії, як Service, Hipmunk, Starsky Robotics і багато інших. Рівень доходів в цих індустріях впав на 50-90%.

Публічні ринки обвалилися майже миттєво – акції авіакомпаній (UA, Delta, American), круїзних компаній (Norwegian, Royal Caribbean), кінотеатрів (Sinemark) обвалилися на 70-90%, акції Uber і Lyft впали на 50-60% від значень середини лютого. Криза негативно вплинула на динаміку доходів стартапів в більшості індустрій – доходи дуже швидко зхлопнулись. Стартапи відреагували на це звільненням великої кількості працівників. Наприклад, стартап Lime – один з лідерів в області прокату самокатів – зараз намагається підняти раунд за оцінкою $400 млн, тобто його оцінка впала з останніх значень на 80%.

Тільки невелика кількість індустрій мали зворотну динаміку доходів: телемедицина, онлайн і мобільні ігри, інфраструктура для роботи з дому (відео, проєктне управління, месенджери), онлайн-кінотеатри та інші онлайн-розваги, а також певною мірою роботизація бізнес-процесів і доставлення з електронною комерцією. Все це відбивається, в тому числі й на оцінці стартапів. Так, Notion – розробник платформи для спільної роботи – вже в кризу підняв $50 млн за оцінкою $2 млрд в той час, як попередня оцінка стартапу була $800 млн. Але і ці компанії проходять зараз випробування на міцність – конкуренція в цих областях також посилилася, а компанії відчувають екстремальні навантаження. 

Інвестиції на віддаленні

Повертаючись до венчурного бізнесу. Він, звичайно, повною мірою відчув на собі вплив кризи. Почнемо з того, що для венчурного фонду вкрай важливим є спілкування з компанією наживо. Потрібно, що називається, подивитися засновнику в очі, провести час з його командою. Зараз це зробити неможливо. Не всі можуть і готові перейти цю межу і почати давати гроші компаніям, чиїх засновників вони ніколи не бачили особисто. Приблизно 20% венчурних фондів вирішили не перебудовуватися і чекають, коли можна буде почати працювати зі стартапами у звичному для них режимі, тобто вони не будуть інвестувати в нові, незнайомі їм компанії. Інші перебудовуються і використовують для спілкування відеоконференції.

І компанії, і інвестори розуміють, що, якщо раніше запасу кешу було досить на 10-14 місяців, то зараз цей запас повинен складати 20-24 місяці.

Багато компаній, що знаходилися в стадії переговорів з інвесторами, їх втратили – інвестори вийшли з необов’язкових угод (Term sheets) або повністю, або зменшивши оцінки розглянутих стартапів на 30-60% і пропонують тим зібрати в раунд більше грошей. Через це частки засновників і ранніх інвесторів розмиваються зараз в поточних раундах дуже істотно.

Особливо великий тиск відчувають компанії, що знаходяться на раундах C-D. Їм складніше за все «зхлопнути» свої витрати, і вони, як правило, раніше стабільно підіймали гроші. Менший вплив криза чинить на ранні стадії pre-seed, seed.

Самі фонди змушені резервувати більше коштів для підтримки власних стартапів, які можуть в поточних умовах не одержати фінансування від нових інвесторів. Не дивлячись на все це, для ряду інвесторів, у яких на руках є достатньо коштів, зараз відкривається вікно можливостей – більше грошей в раунді і більш низькі оцінки дають можливість фондам взяти участь в раундах кращих компаній з топовими інвесторами.

Технологічна трансформація

Криза, викликана пандемією коронавіруса, показала, які області потребують технологічної трансформації і які технології будуть затребувані не тільки зараз, але і після кризи. Це smart-технології, які зараз отримують підтримку від урядів багатьох держав. Крім того, вірус вже змінив систему освіти. У найближчому майбутньому ми побачимо, як зміниться баланс на користь дистанційної освіти. З огляду на додатковий тиск на систему охорони здоров’я, можна прогнозувати появу нових компаній, які захочуть вийти на ринок під час кризи або відразу після неї.

Багато стартапів в Долині, що знаходяться на ранніх стадіях, вже перекваліфікувалися і розробляють ПО для віддаленої роботи, відеопомічників, телемедичні програми – для них і для тих найсильніших, що вижили, це теж вікно можливостей.

Читайте также:   Casual Friday: 5 идей, как носить деним в офис - fashion-блог Эльвиры Гавриловой

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.
Нет комментариев

Напишите комментарий

Your email address will not be published. Required fields are marked *