Як не піддатися тривожним думкам і повернути контроль над своїм життям

Багатьох з нас зараз не залишають нав’язливі думки та підвищене почуття тривоги. Занепокоєння отруює повсякденне життя – з’являються проблеми зі сном, загострюється нервозність, кожен несподіваний звук викликає страх. Все це – симптоми тривожного розладу, і дуже важливо навчитися їх пригнічувати, а також в цілому піклуватися про своє психічне здоров’я. Розробити дієві методи боротьби з тривогою може кожен.

На допомогу приходить наука

Свої техніки зниження рівня тривоги і стресу пропонують чимало провідних університетів світу. В Кембридзькому університеті, наприклад, провели дослідження, в ході якого спостерігали за людьми в найважчі періоди їхнього життя. Одні учасники рухалися по похилій – рівень тривоги у них зашкалював. У той час як інші, перебуваючи в аналогічних обставинах, відрізнялися більшою психічною стабільністю.

Якщо вивчити всі кризи та глобальні катастрофи, то стане ясно – є два шляхи сприйняття критичної ситуації: зустріти її зі спокоєм і рішучістю або ж з усіх сил опиратися тому, що відбувається і в підсумку піти на дно. У чому тут різниця? Різниця в обраній стратегії  боротьби зі стресом. Якщо вас кинути у вир, як ви попливете? Благо, існують науково обґрунтовані способи змінити свій підхід, а значить, і стан справ – варто їх освоїти заради власного здоров’я.

Поверніть контроль над своїм життям

Насамперед слід просто відпустити все, що вам не підвладне, і зосередитися лише на тих речах, які можете контролювати. Ми часто впадаємо у відчай в ситуаціях, коли результат чого б то не було від нас не залежить. Скажімо, коли шукаємо роботу або чекаємо повідомлення від людини, з якою хочемо спілкуватися. Незнання – ось що провокує психічні розлади.

У подібних ситуаціях більшість, щоб послабити тривогу, починають придумувати власні ритуали: наприклад, роблять рівно десять ковтків під час пиття або кілька разів відчиняють і зачиняють двері в спальню – і уявляють, що без цих ритуалів бажане не збудеться. Так стривожений розум бореться з невизначеністю. Ще можна вдаритися в забобони, почати думати: «Не буду базікати направо й наліво про те, що начальник підтримує мої ідеї, а то в підсумку нічого не вийде». Якщо піддатися подібним думкам, можна стати рабом власних нав’язливих ідей – а це найбільш благодатний ґрунт для розвитку обсесивно-компульсивного розладу.

Одразу душіть шкідливі звички

Як тільки відчуєте хвилю обсесивно-компульсивних думок, згадайте наступне: куди простіше позбутися шкідливої ​​звички, поки вона не встигла зміцніти. Якщо дасте їй поле для маневру, потрапите в пастку. Так що женіть всі погані думки, ритуали й забобони геть, а коли раптом захочеться зробити рівно десять ковтків води – не піддавайтеся спокусі.

Відмовившись від звичних ритуалів, ви можете спочатку відчути прилив тривоги, тому, що здасться, що ви на шляху до виконання найпохмуріших сценаріїв. Тут головне – триматися і вистояти кілька разів поспіль, це послабить тиск тривожних дум, занепокоєння почне вщухати.

Займіться тим, що любите

Психіці доводиться несолодко від того, що ви без кінця переживаєте, промотуєте в голові ситуації, які лякають і мучать. Тому, замість того щоб зациклюватися на негативних думках, краще займіться тим, що любите. Це допомагає змістити фокус уваги та заспокоїтися.

Робіть все що завгодно: напишіть есе, яке постійно відкладали, або пройдіть онлайн-курс самовдосконалення, про який мріяли. Час настав. Виділити час на улюблену справу не так просто – одразу починає здаватися, що ви потураєте власним примхам. Але геть почуття провини! Дуже важливо бути добрим стосовно самого себе. Чим добрішими ви станете, тим менше тривожних думок буде кружляти в голові.

Пошуки сенсу

Іноді ми думаємо: «А було б здорово не працювати й жити без проблем і турбот». Знаєте що? Ні, не було б. Відомий невролог, автор книги «Людина в пошуках смислу», доктор Віктор Франкл говорить: «Людині потрібно не відсутність напруги, а усвідомлення того, що всі його зусилля і страждання відбуваються заради мети, не порятунок від турбот за всяку ціну, а призначення, яке належить виконати».

Так ось, запитайте себе, чи є у вас якась конструктивна мета, над якою варто працювати? І неважливо, скільки часу ви їй присвячуєте, хоч пів години на день, головне – бути послідовним. Так ви не просто виконаєте поставлене завдання, а й будете задоволені собою, а значить, станете щасливіше.

Створіть куточок спокою

Іноді нам здається, що життя повністю вийшло з-під контролю, і тоді почуття тривоги повертається. У таких ситуаціях на допомогу приходить медитація.

Зараз повно онлайн-ресурсів і додатків, на кшталт Headspace або Stop, Breathe & Think, які допоможуть впоратися зі стресом. Привівши думки в порядок, ви будете готові до нових звершень, а також до вас повернеться почуття контролю. І, як показує дослідження, подібне відчуття нерозривно пов’язане з поліпшенням психічного здоров’я.

___________________

Читайте также:   7 модних виставок, які ви повинні відвідати в 2021 (навіть не виходячи з дому)

Цей матеріал опубліковано на блог-платформі Financoff. Думка автора може не збігатися з думкою редакції.

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.
Нет комментариев

Напишите комментарий

Your email address will not be published. Required fields are marked *