“Все, що здатне доставити насолоду…”

У мистецтві люди насолоджуються життям.
Бертольд Брехт

Мені особисто відчуття вищого щастя надають твори мистецтва.
У них я черпаю таке духовне блаженство, як у жодній іншій галузі.
Альберт Ейнштейн

Здивування, страждання, божевілля, веселощі, тривожність, бажання… Скільки разів ми чули ці, на перший погляд, звичайні слова?! Правильно: неодноразово. І безумовно, не завжди пов’язували їх зі світом мистецтва, яке оточує нас повсюдно – щодня, щогодини, щомиті. А вже коли ти потрапляєш у професійно облаштований арт-простір, де кожен експонат або інсталяція спричиняє в тобі відгук – від захвату до жалю, то розумієш, наскільки важливо вміти проживати всі ті емоції, які вирують всередині.

До роздумів про силу емоцій в мистецтві мене наштовхнуло ще одне одкровення талановитої і багатогранної співачки і художниці Лесі Верби, яка нещодавно презентувала в Одесі виставку «I’mGrand/t», присвячену відомим емігрантам, зокрема першопрохідникам українського авангарду, які вимушено покинули батьківщину на початку ХХ століття. І змінили свою долю, як і світ, силою власних талантів – Давид Бурлюк, Олександра Екстер, Василь Кандинський, Казимир Малевич, Олександр Архипенко та інші представники нових течій авангардного мистецтва. Саме вони відкрили дорогу і новим композиційним рішенням, і колірній гамі, і пластичним формам. І звичайно емоційному світу людини, в якому такі базові емоції, як страх, радість, смуток, злість, здивування, відраза, доповнюються нескінченно складною комбінацією емоційних реакцій, притаманних тому чи іншому глядачеві, слухачеві, читачеві. Так, саме так, бо мистецтво багатопрофільне і багатогранне – архітектура і ліплення, живопис і графіка, музика і хореографія, література, театр і кіно. Але все воно переслідує єдину мету, де досить важливим є збагачення нашого емоційного світу, розширення нашого емоційного світогляду. Як зауважив ще наприкінці XIX століття Ежен Верон, один з кращих художніх критиків того часу, редактор журналу L’art, «Мистецтво – це емоційний прояв людської особистості». Саме воно приносить людям вище задоволення емоційного звільнення, можна сказати, очищення накопичених емоцій, які так важливо прожити, щоб наш емоційний інтелект (EQ) був здоровим і стабільним.

Читайте также:   Как не нарваться на мошенников при оформлении вида на жительство в Украине: Полезные советы

Як вважали раніше? Людина все контролює завдяки інтелекту і зазвичай має втихомирювати свої почуття. Однак справжні емоції розумом не контролюються. Це – ознака їх автентичності: лють охоплює, пристрасть закипає, розум відключається, приходять любов, співчуття, розчарування. Тобто наша поведінка – це завжди складна комбінація усвідомлюваного і несвідомого. Пізніше люди зневірилися в моделі раціональної поведінки, тому-то і прагнуть управляти своїми емоціями, чому ми, до речі, вчимо в нашому Центрі емоційного здоров’я Amograce – Одеса. Ми відмінно знаємо: втратити в результаті можна більше, ніж придбати, оскільки EQ може виявитися більш розвиненим, ніж IQ.

Я давно вивчаю емоції, їх вплив на стресостійкість людини, її здоров’я, включаючи психосоматичні прояви. Величезне значення мають емоції в гармонізації сімейного життя, особистих стосунків. Підвищується роль емоційного інтелекту в бізнесі, в побудові кар’єри. А що з власними емоціями? Чи завжди ми можемо їх усвідомити, відчути і прийняти? Чи можливо оцінити себе і побачити свій емоційний світ з боку? Пошук відповідей на ці та інші запитання привели мене до вивчення об’єктивного мистецтва як одного з найважливіших інструментів у пізнанні внутрішнього, суб’єктивного Я. Саме мистецтво дає нам дзеркало, через яке власні емоції стають зрозумілішими нам, дарує відображення, паралелі себе. Ми отримуємо образи почуттів, які відчуваємо, розуміємо або бачимо, як їх можна переживати, що добре для нас, а що погано. Безумовно, таке розуміння приходить не відразу – і класичне, і сучасне мистецтво вимагають певного інтелекту, виховання, освіти. Однак ми з вами – все ж таки не раціональні роботи зі штучним інтелектом. Тому звернення до нашого емоційного життя, або EQ, завжди сильніше, ніж до IQ. Як казав Лев Толстой, в світі не вистачить чорнил, щоб описати враження одного дня…

Читайте также:   Как открыть ООО: Полезные Советы

Ви запитаєте: а як же мас-культура, що тиражує готові емоційні моделі? Не можу сказати, що вона особисто мені приносить задоволення, але необхідна як важлива складова художнього процесу, та й повсякденності також. Багатьом треба жити в середовищі санкціонованих емоційних підказок, готових чуттєвих сюжетів, стандартного набору емоцій. Чи не тому так люблять голлівудські фільми з happy end? Однак в певний момент ви відчуваєте, що такого буденного переліку емоцій недостатньо, що вам не вистачає прожитого емоційного досвіду, який, як правило, складніше, важче, заплутаніше. Вам потрібні власні неповторні проблеми і переживання, щоб навчитися управляти своїми емоціями. І хоча мистецтво завжди сугестивне, навіть детально розказана історія, ретельний виписаний портрет, глибоко продумана музична фраза не розкривають усього – щось важливо домислити, уявити, втілити.

Читайте также:   Новости от Деньги Плюс за 8 декабря

Мистецтво захоплює, збуджує, демонструє великі ресурси людських якостей. Стародавні піфагорійці бачили в мистецтві добру силу, лікувальний засіб, що допомагає перетворювати всі негативні емоції на позитив. Вони настільки вірили в рятівну силу мистецтва, що шукали «цілющі збори» мелодій і танцювальних па, колористики зображень і скульптурних форм, віршованих рим і лікувальних слів. Як у Лукреція, «Все, що здатне доставити насолоду: / Живопис, пісні, вірші, ліпка майстерних статуй – / Все це людям нужда вказала, і розум допитливий / Цьому їх навчив рух вперед поступовий».

І дійсно – мистецтво вселяє в нас бадьорість, допомагає переносити труднощі, добиватися успіхів у вирішенні життєвих завдань, науковому пошуку і бізнесі. Воно може розфарбувати наше життя хвилинами й годинами радості, викликати захват, доводячи емоційний стан до кульмінаційної точки, коли ти з упевненістю говориш, що відчуваєш найвище щастя, а життя – особливо прекрасне і бажане. Згадайте слова Ейнштейна на початку нашої розмови …
Навчений досвідом Чарльз Дарвін, підбиваючи підсумок свого життя, написав: «…Якби мені довелося вдруге пережити своє життя, я б поставив собі за правило хоча б раз на тиждень читати вірші та слухати музику: таким чином усі клітинки мого організму зберегли б живучість. Атрофія художніх смаків тягне за собою втрату відомої частки щастя, а можливо, і шкідливо позначається на розумових здібностях». Прагніть до спілкування з мистецтвом – воно радує, надихає до вдосконалення, дарує хвилини такого щастя, яке я відчула в Одеському музеї західного і східного мистецтва цього літа.

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.
1 Комментарий

Напишите комментарий

Your email address will not be published. Required fields are marked *