Ціни на маски та кількість хворих: за які фейки про коронавірус можна отримати штраф

Якщо ви не впевнені в тому, що постите в соцмережах, будьте обережні!

З появою коронавіруса в правовому полі України з’явилися нові види порушень і покарань. Запрацювала раніше напівмертва стаття 173-1 адміністративного кодексу, яка передбачає відповідальність за поширення неправдивих чуток. А оскільки сьогодні наше життя міцно перемістилося у віртуальний простір, соцмережі стали благодатним ґрунтом для такого роду занять. Поліція періодично рапортує про складання адміністративних протоколів проти фабрикантів фейків.

Ми вирішили з’ясувати, за яку інформацію можуть покарати, як підстрахуватися, якщо дуже хочеться зробити репост, і що говорить судова практика.

Протокол за мітинг і за СБУ

Першопрохідцем в отриманні протоколу по 173-1 КупАП стала 59-річна медик з Чернівців, яка затіяла бучу біля будинку першого хворого на коронавірус і роздавала інтерв’ю про те, на яку небезпеку наражаються місцеві жителі. Жінці вдалося домогтися свого – під багатоповерхівкою зібрався стихійний мітинг, і під натиском юрби дружину пацієнта (до речі, давно вже одужав) перевели з рідної квартири на карантин в лікарню.

Сьогодні, коли кількість хворих перевалила за тисячу, подібним вже не налякаєш і не здивуєш. В “моду” увійшла боротьба за справедливість. 

Наприклад, в Сумах поліція відправила в суд протокол на 34-річну жінку, яка закликала повідомляти на гарячу лінію місцевої СБУ про всі випадки завищення цін на медичні препарати. Роздраконений цими самими завищеннями народ просто обвалив робочий телефон служби безпеки.

Не можуть пояснити, в чому корінь зла

– У нас таке ж було, коли через Фейсбук стали поширювати інформацію про те, що за прогулянки з дітьми під час карантину будуть виписувати штраф в 17 тисяч гривень, – поділився начальник відділу сервісної служби Департаменту кіберполіції МВС Максим Поляков. – Ми втомилися пояснювати, що це неправда, що за дітей не штрафують, а в період карантину з ними просто не рекомендують відвідувати громадські місця.

У Нікополі Дніпропетровської області місцева поліція навіть виписала протокол на одну з таких панікуючих матусь. У суді жінка виправдовувалася, що всього лише хотіла попередити про нові порядки. 

Також був реабілітований житель Бродівського району Львівщини, який поділився в Фейсбуці новиною про літаки, які будуть розбризкувати ночами над Україною небезпечний дезінфектор. Не карати ж людину за дурість, порахував суд.

Представники Феміди також відправили в поліцію на доопрацювання декілька протоколів через неграмотне складання. Охоронці порядку не змогли доступно викласти, в чому реальна небезпека “качок”, які зараз в надлишку плавають в інтернеті

Де дурість, де шкода

Думка судів розходиться з думкою поліції тому, що єдиного алгоритму оцінки шкоди інформації в соцмережах немає. Нелегко провести межу між злим умислом, дурістю або пустощами. Наприклад, сьогодні в YouTube можна знайти ролик, де пропонується прослухати три звуки, які руйнують в організмі людини шкідливі віруси. Зрозуміло, що це чистий фейк, але суспільству не стане гірше, якщо довірливі люди стануть засмічувати свої вуха.

Покарання за поширення фейків порівняно невелике – 170 – 255 гривень штрафу або виправні роботи (відрахування частини заробітку в дохід держави) терміном на місяць. Інша справа, що сьогодні стежити за чистотою інформаційного простору так само важливо, як дотримуватися особистої гігієни.

Якщо ж є непереборне бажання поділитися чимось з публікою, але ви не можете гарантувати, що новина вірогідна, тобто не можете послатися на офіційні джерела, обов’язково на це вкажіть.

Наприклад, напишіть, що за неперевіреною інформацією відбувається наступне… Якщо людина ставить свої слова під сумнів, значить і іншими вони не можуть бути сприйняті як абсолютна правда.

Шахраї збирають гроші

Пошук авторів неправдивих чуток – досить копітка робота, і вона відтягує сили від основної – пошуку інформаційних шахраїв, які останнім часом активізувалися подвійно. Головне – це продаж масок і чудо-засобів. Шахраї створюють сайти-одноденки й пропонують товар з умовою 100-відсоткової передоплати. На початку карантину, за словами представника кіберполіції, люди замовляли по кілька тисяч масок зараз. І, природно, залишалися з носом.

Зараз за подібними фактами відкрито 30 кримінальних справ. Кількох зловмисників вже вдалося встановити. Одним з “продавців” дефіцитних товарів в соцмережах виявився 27-річний рецидивіст, який відбуває покарання в Запорізькій області. За кілька днів, перебуваючи за ґратами, він зумів отримати гроші від 70 осіб.

У кіберполіції просять ще раз нагадати: ніколи й нічого не купуйте за передоплатою, якими б вигідними не здавалися умови.

Читайте также:   Новини коронавіруса: у тих, хто легко перехворіли можуть бути проблеми з легенями

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.
Нет комментариев

Напишите комментарий

Your email address will not be published. Required fields are marked *